Cevaplar

2012-10-16T19:57:33+03:00

Sağlam bir olay örgüsü ve yapıya sahip olan bir roman, okuyucuyu alıp başka bir dünyaya taşır. Bir sonraki sayfaya geçmek için sabırsızlanmasını sağlar. Bir haftasonunda okunup bitebilir.
Böyle bir roman okuyan bir okur, aynı yazarın başka romanlarını gördüğünde kapağına hatta belki adına bile bakmadan alabilir.
James Scott Bell, incelediği yüzlerce kurgu eserden şöyle bir formül çıkarmış: LOCK. L: Lead (Kahraman), O: Objective (Amaç), C: Confrontation (Çatışma), K: Knockout (Çarpıcı Final)
İyi bir romanın bir kahramanı olmalıdır. Tüm kitap boyunca takip edeceğimiz, bazen kendimizi yerine koyacağımız, bazen çok seveceğimiz, bazen nefret edeceğimiz bir ana karakter olmalıdır. Zayıf bir ana karakterle iyi bir roman olmaz. Ama iyi bir romanın çok iyi bir 'zayıf ana karakteri' olabilir. Burada kahramanın özelliklerinden çok ilgi çekici olup olmaması önemlidir. Zayıf bir karakterin zayıflığı da çok ilgi çekici bir şekilde ortaya konulmuş olabilir. Karakterin özellikleri güçlü bile olsa, ortaya koyuşumuz zayıfsa, ilgi çekmek için pek şansımız olmaz.

1 1 1