Sorular:
1)Büyüklerimizden yardım alarak ilâhî kitap kavramının anlamını ve ilâhî kitapların neler olduğunu İslâm ilmilahi ile ilgilikitaplardan araştırınız.
2)İslâm ilmilahi ile ilgili kitaplardan Kur'an-ı Kerim'in özellikleri hakkında bilgi toplayınız.
3)Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetlerinin nerede ve ne zaman geldiğini araştırınız.
4)Ayet,sure ve cüz kavramlarının anlamlarını sözlüklerden bularak yazınız.

ARKADAŞLAR BUNLARI YAPAMADIM GÖNDERDİĞİM RESİMLERDE ÇIKMAMIŞ BENDE YAZDIM LÜTFEN OKULA GİDİCEM ACİL!!!

1

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-03-27T11:36:55+02:00

1.kitap, sözlükte "yazmak ve yazılı belge" anlamına gelir. Terim olarak ise, Allah Teâlâ'nın kullarına yol göstermek ve aydınlatmak üzere peygam­berine vahyettiği sözlere ve bunun yazıya geçirilmişşekline denilir. Çoğulu "kütüb"dür. Hıristiyan ve yahudilere ilâhî kitap olarak İncil ve Tevrat verildi­ğinden onlara "Ehl-i kitap" denilmiştir. İlâhî kitaplara Allah katından indiril­miş olması sebebiyle "kütüb-i münzele" veya "semavî kitaplar" da denilir.

Kuran-ı Kerim Peygamberimize indiği gibi hiç bir değişikliğe uğramadan bize kadar gelmiştir

a) Kuran-ı Kerim Peygamberimize indiği gibi hiç bir değişikliğe uğramadan bize kadar gelmiştir. Kıyamete kadar da bozulmadan devam edecektir.
Öteki kutsal kitaplardan bazıları tamamen kaybolmuş, bazıları da birçok değişikliklere uğrayarak bozulmuş ve hiçbiri Allah'tan gönderildiği gibi muhafaza edilememiştir.
Kuran-ı Kerim'i koruyacağını Yüce Allah, şu ayetle teminat altına almıştır:
"Kuran-ı sana Biz indirdik, onun koruyucusu da Biziz". (8)
Gerçekten de Allah, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'i günümüze kadar korudu, kıyamete kadar da koruyacaktır.
b) Kuran-ı Kerim toplu olarak değil, zaman ve olaylara göre ayetler ve sûreler halinde parça parça inmiştir. Bu durum, onun kolayca ezberlenmesini ve anlaşılmasını sağlamıştır.
c) Kuran-ı Kerim son ilahî kitaptır. Ondan sonra başka kitap gelmeyecektir. Kuran'ın hükümleri kıyamete kadar geçerli olacak, değişmiyecektir. Önceki kitaplar ise belirli bir zaman için gönderilmişti.
d) Kuran-ı Kerim, bütün insanlığa gönderilen bir kitaptır. Her asrın ihtiyaçlarını karşılayacak hakikat ve hikmetlerle doludur.

7 4 7