Cevaplar

2012-10-15T19:18:22+03:00

turk cesını solesen olurmu 

2 3 2
2012-10-15T19:20:41+03:00

Bn cvp veriyim (:

Küresel ısınmanın nedenleri, etkileri, sonuçları ve çözümlerinin tartışılacağı konferansa 2002 yılından beri “Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu (IPCC)” Başkanı olan Nobel ödüllü Rajendra Kumar Pachauri (20 Ağustos 1940, Nainital, Hindistan)’ de davetli konuşmacı olarak katılacaktır. 

Doğal nedenlerin yanı sıra insan kaynaklı nedenlerle; fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması sonucu ile karbondioksit, metan ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılmasının artışı dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına, güncel tanımı ile küresel ısınmaya neden olmaktadır. 

1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece artığını göstermektedir. Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin edilmektedir. 

Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissedilmektedir. Kutuplardaki buzullar erimekte buna bağlı olarak deniz suyu seviyesi yükselmekte ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artarak yaşanmaktadır. 

Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkisi görülmektedir. Kışın sıcaklıkların artması, ilkbaharın daha erken gelmesi ve buna bağlı olarak hayvanların göç dönemlerinin değişmesi sonucu bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri ya azalmakta ya da tamamen yok olmaktadır. İklim değişiklikleri insan sağlığını da etkilemektedir. Kalp ve solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere, bazı diğer hastalıkları da tetiklemektedir. 

“Global Conference on Global Warming” adı altında 06-10 Temmuz tarihlerinde Istanbul Dedeman Otel’de gerçekleştirilecek olan Konferansda amaç, 48 farklı ülkeden konusunda uzman mühendisleri, araştırmacıları, bilim adamlarını, öğrencileri, politikacıları, sanatçıları ve tüm sektörlerden yetkilileri bir araya getirerek, ortak bir çalışma içerisinde bulunabilmektir. 

1 5 1