Cevaplar

2012-10-15T19:48:01+03:00

keşifleri ile ilgili bilgi veren Yana-2012 araştırma grubu başkanı Semyon Grigoryev, "Yerin 100 metre altında çok özel bir bölgede araştırma için zengin materyaller keşfettik. Bir mamuta ait yağ dokuları, tüy ve kemik bulundu." dedi.

Ağustos ayında yapılan uluslar arası araştırmaya ABD, Güney Kore, Kanada, İsveç ve İngiltere'den bilim adamları da katıldı. Yeni keşifle ilgili sonuçlar bilimsel dergilerde yayınlanacak. 

Bilim adamlarının bulduğu sonuçlar ise en çok Tartışmalı Güney Koreli Bilim Adamı Hwang Woo-Suk'un ilgisini çekti. Güney Kore'li bilim adamının Rus keşifleri ile özel anlaşma da imzaladı. Güney Koreli bilim adamının mamutları klonlama girişiminin başarılı olup olmayacağı tartışılıyor. 

Laptev denizi kenarında geçen yıl bulunan 10 bin yıllık bir yavru mamutu klonlamak için de Woo-Suk harekete geçmişti. Klonlama çalışmalarında yavru mamut ve yeni bulunan mamuta ait özel hücrelerin kullanılarak klonlanan hücrelerin bir file yerleştirilmesi planlanıyordu. 

Güney Kore'nin ulusal kahraman ilan ettiği bilim adamı Hwang'ın insan embriyosu ile ilgili çalışmalarının bir kısmının sahte çıkması üzerine profesörlük unvanı elinden alınmıştı. Hwang klonlama yoluyla insana ait kök hücre elde ettiğini iddia etmişti. 

2005'te ilk kez bir köpek klonlayan Hwang, geçen yıl da bir çakal klonladığını açıklamıştı. Bilim adamının bir bir hayvan parkı için yaptığı çalışmasında bir çakalın derisinden aldığı hücrelerle sekiz yavru çakalın doğmasını sağladığı belirtiliyor.

1 5 1
2012-10-15T22:24:20+03:00

ATATÜRK VE SOSYAL BİLİMLER
Atatürk, Sosyal Bilimlere çok önem vermiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni çağın uygarlık seviyesine ulaştırmak için çalışmalar yapmıştır. Eğitime, bilime, teknolojiye, sanata, araştırmaya, öğrenmeye önem vermiştir.
Atatürk döneminde; Türkiye'den, Avrupa ülkelerine, farklı alanlarda öğrenim görmesi için öğrenciler gönderildi. Bunlar arasında Afet İNAN, Jale İNAN, Burhan TOPRAK gibi kişiler vardı. Avrupa da, kendi alanlarında öğrenim görerek, Türkiye'ye geldiler. Türkiye'de bu kişilerin önderliğinde çalışmalar yapılmıştır.
Atatürk döneminde, Sosyal Bilimler alanında yapılan çalışmalar arasında Tük Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin kurulmasının önemli büyüktür.
1931 yılında kurulan Türk Tarih Kurumu(TTK)'nun en önemli amacı; Türk Tarihini araştırmak, bilimsel araştırmalar yapmaktır. Türk Tarih Kurumu, yaptığı çalışmaları Belleten dergisinde yayınlamaktadır.
1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu(TDK)'nın en önemli amacı; Türk Dilini incelemek, yabancı kelimelerden arındırmak ve Türk Dilini geliştirmektir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/okul/16804/ataturk-neden-sosyal-bilimlerin-gelismesine-buyuk-vermistir#ixzz29OhSCXwT

0