Cevaplar

2012-10-15T22:23:03+03:00

Sağlıklı bir toplumun sağlıklı kişilerden meydana geldiğini biliyoruz. Verimliliği sağlayan kişisel sağlığın öncelikli kuralı nedir? Kişisel sağlık denilince ilk akla gelen, kişisel temizlik olmalıdır. Bunun için vücuttaki mikropların ve kirlerin bekletilmeden uzaklaştırılması gerekir. Dışarıdan gelen mikrop ve gereksiz maddeler vücudun oluşturduğu atık ve artık maddelerin uzaklaştırılma işlemine temizlik denir. Kişinin kendine güven duymasında ve toplum tarafından benimsenmesinde temizliği çok etkilidir.

“Herkes, kapısının önünü temiz tutarsa sokaklar temiz olur.” Atasözü de toplumsal temizliğin, kişisel temizliğe bağlı olduğunu doğrular. İşte bu yüzden, temizliğin temel koşulunun, bireyin kendisi ve çevresini temiz tutması gerektiği unutulmamalıdır.

Kişinin kullandığı giysi vb. eşyaların, mikrop ve kirlerden arıtılmış olması da kişisel temizliğin önemli bir kısmıdır. Çevre temizliğinin de gem kendimizin hem de çevremizdeki diğer kişilerin sağlığı açısından önemli olduğu unutulmamalıdır.

 

Ayrıca temizlik dinimizin de temel taşlarından birisidir. Bedeni temiz bir insanın, kalbide temizdir. “Temizlik imandan gelir.” Sözü ile anlayacağımız gibi güzel bir Müslüman temiz olmalıdır. Her temiz insanın kalbide temiz olmayabilir. Ancak bir insanın dışı temizse, muhakkak ki kalbinde de bir cevher vardır.

Temizliğe önem vermeyen insanlar toplum tarafından dışlanabilir. Okulda, işte, toplu taşıma araçları gibi ve bunlara benzer sosyal yerlerde ter kokuları, insanların bedenlerindeki kirler, o kişileri görenler tarafından hoş bir düşünce oluşturmaz. Büyük bir önyargı doğurarak, o kişinin dışlanmasına neden olabilir.

Pis bir insan evde huzurlu yaşayamaz, daima ziyaretçi gelmesinden çekinir ve sosyalliğini kaybeder. Sosyalliğini kaybeden insanlar, temizliğin önemini hiçbir zaman kavrayamaz çünkü bu insanları teşvik edecek, uyaracak ve ya harekete geçirebilecek bir güç olmaz.

 

Kişisel temizlik küçük yaşlarda başlayıp tüm yaşam boyu sürdürülen bir alışkanlık durumuna getirilmedir. Günlük aralıklarla yapılması gerek temizlik alışkanlıklarının yararlar;

Hastalıklara karşı dirençli olunmasını, Organ ve sistemlerin normal çalışmasını, Zararlı mikroplardan ve parazitlerden korunmasını, İnsanın çevresi tarafından sevilip sayılmasını, İş yaşamında düzenli, tertipli ve başarılı olmasını, Kendine güveninin artmasını sağlamak olarak sıralanabilir

Temizlik denince akla ilk gelen maddeler ise su ve sabundur.

0