Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-15T22:30:06+03:00
Bir Kırmızı Kitap Anısı

Çok arzu etmememe rağmen bilgisayarın başına bayram günü ciddi bir yazı için oturuyorum. Önce, bayramın daha bir bayram olacağı günlere ulaşma dileğiyle okuyucuların bayramını kutlar, bu özel günlerin şeker tadında geçmesini temenni ederim.

Hükümetin hazırladığı uyum paketinden ‘türban affı ile işkenceci görevlilerin cezalandırılmasını’ öngören maddelerin çıkarılması bazı çevrelerce ‘Kırmızı Kitap’a bağlandı.

Yani demek istendi ki, iktidar kendisine göre paket hazırladı; ama ‘Kırmızı Kitap’ı görünce düşüncesini değiştirerek, mecburen ona uymak zorunda kaldı.

Hükümet yetkilileri bu yorumu kabul etmiyor. İlgili maddelerin paketten çıkarılmasını başka nedenlere bağlıyor. Neyse konumuz bu değil; Kırmızı Kitap.

Zaman zaman devletin çelik kasalarında böyle bir kitabın varlığından söz edilir ve Türkiye’de her şeyin bu kitaba göre şekillendiğine, siyasi iktidarların pozisyonlarını bu kitaba bakıp ayarladığına inanılır.

Belli aralıklarla bu tartışma alevlenir ve hep sorulur: Gerçekten böyle bir kitap var mı?

‘Evet var’. Şu an çok etkili bir isimden dinlediğim bir hatıram da var. Ağzından nakledeceğim isim 97’deki Refahyol kabinesinde Bakan’dı.

Bir ANAP’lı Bakan demiş ki: ‘Size her şeyi Kırmızı Kitap’a göre yaptırırlar. İşe başlamadan önce git o kitabı oku. Vaktiyle ben öyle yapmıştım’.

‘Peki dedim.’ dedi ve ekledi: İlk fırsatta soluğu Başbakan Erbakan’ın makamında aldım. Ve Hocam dedim, Kırmızı Kitap’ı getirtebilir miyiz? Bir bakmak istiyorum da…

Kısa sürede Kırmızı Kitap gelir. Bir çırpıda kitabı baştan aşağı okur.‘Okuması kolay, zaten yüz sayfanın biraz üzerinde.’ dedi. ‘Fotokopisini almak aklından geçti mi?’ diye soracak oldum, ‘Şaka mı yapıyorsun?’ diye cevap verdi.

Kitapta neler var? ‘Neler yok ki?’ dedi ve anlatmaya başladı:

Şu an kabinede yer alan birçok arkadaşım tehlike olarak görülüyor ve devlete yaklaştırılmaması gerektiğinden dem vuruluyor. Kısacası,ayrıntılı şekilde devletin tehlike ve tehdit değerlendirmesini yazıyor. Ama somut şekilde isimlerden de söz ediyor.

Kitapta geçen bakan arkadaşlarının isimlerini de bir bir saydı; ama buraya alamıyorum. Hemen hepsi Refahyol hükümetinin en etkili ve yetkili bakanları. Kırmızı Kitap ‘onlar için tehlikeli’ diye yazıyormuş.

Söz konusu isim, bunları okuyunca elbette şaşırmış. Yanlış hatırlamıyorsam, kitabın altında, hazırlandığı dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in imzasından söz etmişti.

Anlattıklarından aklımda kaldığı kadarıyla söyleyeyim. Bu kitabı devletin çeşitli birimlerinden gelen raporlar eşliğinde Başbakanlık hazırlarmış.

Raporlar kitabın yönlendirilmesinde etkili olurmuş; ama genel çerçeveyi Başbakanlık çizermiş. Kitap 4 ya da 5 yılda bir gözden geçirilir, bazı eklemeler veya eksiltmeler yapılırmış.

Şu sözleri, hâlâ kulaklarımda: Kitabı yeniden değerlendirme zamanı gelmişti. Biz Refahyol olarak bazı değişiklikler yapabilirdik. Biz kitabı değiştiremeden, kitap bizi değiştirdi ve hükümetten uzaklaştık.

Uyum paketinin biçimlenmesinde Kırmızı Kitap’ın etkisi oldu mu bilmiyorum; ama böyle bir kitap var ve gidişatta son derece etkili.

Ben böyle bir kitabı yadırgamıyorum. Tehlike ve tehdidin kapsamı konusunda bazı itirazlarım olabilir. Sözgelimi Süleyman Demirel’in tehdit değerlendirmesini doğru bulmuyorum, örneğin sağ siyasetçi olmasına rağmen irticanın tanımı konusunda aynı noktada buluşmak çok güç.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya tekin değil, tehdit ve tehlike devletin sürekli hayatında. Kırmızı Kitap’ın yöneticileri bazı konularda uyarması ve tehlikelere karşı gözlerini açık tutması gerekir. Özellikle dışa karşı… Haksız mıyım?

 

 
2 2 2
2012-10-15T22:31:22+03:00


Mustafa annesi ve kız kardeşi ile birlikte dayısının çiftliğine gitti. Akşamüstü çiftliğe vardıklarında dayısı onları çok candan bir şekilde karşıladı. Hal-hatır sormalardan iltifatlardan sonra akşam yemeği yendi. Yemekten sonra bir saat kadar daha sohbet edildi ve ardından geceyi geçirmek üzere odalarına çekildiler.

Ertesi sabah sabahın erken saatlerinde dayısı Mustafa’ya çiftliğin her tarafını gezdirip gösterdi. Öğle vaktine doğru bakla tarlasına gittiler. Tarlanın kenarına geldiklerinde dayısı parmağı ile tarlasındaki tohumları yemekte olan kargaları işaret ederek: “ Bak Mustafa şu kargaları görüyor musun? İşte bunlar bizim baş düşmanımız. Ben uğraşayım çalışayım onlar gelsinler tohumları yesin bitirsinler. Oh ne ala ne ala! Kimseye faydası olmaz şu karga murdarının. Yaptıkları anca zarar ziyan. Bir de şu korkuluğun omuzlarına kafasına konarlar “ gak gak “ diye öterler yüzlü yüzlü. Korkuluğun sadece adı korkuluk. Şu hale bak. Dört beş karga omuzlarına konmuş yemişler tohumları doymuşlar güneşleniyorlar. Gel Mustafa kovalım şunları “ diye söylendi.

Mustafa ile dayısının geldiklerini gören kargalar uçup gittiler. Daha sonra dinlenmek için bir ağacın altına otururlarken Mustafa dayısına: “ Dayıcığım bu tarla hep böyle midir? “ dedi. “ Yani içinde çalışan bekleyen olmadığı zamanlar kargalar tohumları yerler mi? “

Dayısı:

“ Yerler Mustafa’m yerler. Bunlar sahipsiz bir tarla görmesinler. Onu yirmisi toplanır gelir. Böyle gündüzleri tarlada beklemezsen birkaç haftaya kalmaz toprakta bir tek tane bırakmazlar” dedi. Bunun üzerine Mustafa konuyu toparlama ihtiyacı hissetti: “ Peki dayıcığım o zaman kargalar tohumları yiyip bitirmesinler diye sabahtan akşama kadar bekçilik yapmak zorunda kalıyorsunuz. “

“ Aynen dediğin gibi oluyor Mustafa. Çiftlikte yapılacak bir sürü iş varken ben buraya gelip karga peşinde koşuyorum. Ne yaparsın ki bu bakla tarlası çok önemli. Baklalar olgulaşınca hem kendimize yemeklik oluyor hem de arabaya yükleyip pazarda satıyorum; iyi de para ediyor. “

“ Demek ki burada bekçilik yapmak işleriniz için büyük engel teşkil ediyor sevgili dayıcığım. O halde izin verirseniz yarından tezi yok kardeşim Makbule ile gelip burada bekleriz. Siz de çiftlikteki işleri yoluna koyarsınız. Kargaların tarlanızdan bir tek tohum yemelerine izin vermeyeceğimi bilmenizi isterim. “

“ Hay sen aklınla bin yaşa Mustafa! Bak bu hiç aklıma gelmemişti. Daha önce defalarca düşünüp de içinden çıkamadığım bu büyük sorunu kolayca çözüverdin. Bugün akşama kadar burada kalırız. Tarla bekçiliği nasıl yapılır iyice öğrenirsin. Zaten zor bir tarafı yok canım. Biraz dikkatli olup kargaları kollaman yeterli. Akşama çiftliğe dönünce annene ben söylerim. Onun da rızasını almak lazım. “

Ertesi sabah erkenden yengesinin hazırladığı börekleri bir torbaya koyan Mustafa kız kardeşi Makbule ile birlikte dayısının bakla tarlasına geldi. Gelir gelmez de tarlaya inen kargaları kovalamaya başladılar. Öğle vaktine doğru ikisi de çok yorulmuştu. Bunun sebebi: Bir defa tarla oldukça büyüktü. Bir tarafa üç beş karga tohumları yemek için gelseler Mustafa ile Makbule hemen koşuyorlar kargaları kovalıyorlardı. Aynı kargalar uçuyorlar tarlanın öteki tarafına iniyorlardı. Tarlanın bir başından bir başına koşup durmak onları yormuştu. İşin içine başka kargalar da karışınca durum iyice çekilmez hal almıştı. Öğle vakti bir köşede oturup yengesinin hazırladığı börekleri yerlerken Mustafa Makbule’ye sorunu kökünden halledecek bir yöntem bulduğunu söyledi ve şunları ekledi: “ Makbule kargaların bize oynadığı oyunun bilmem farkında mısın? Biz bu tarlaya gelir gelmez acemi olduğumuzu anladılar. Uygulamak istediğim yöntem oldukça basit. Tarlanın ortasında bulunan kulübenin içinden tarlayı enlemesine bölen bir çizgi çektiğimizi farz edelim. Bu çizgi tarlayı iki eşit parçaya böler. Yukarı tarafta kalan parça biraz meyilli burası benim olsun. Aşağı tarafta kalan parça dümdüz burası da senin olsun. Herkes kendi bölgesindeki kargaların kovalanmasından sorumlu olacak. Eğer kendi bölgenin ortalarına yakın bir yerde durmaya özen gösterirsen sabahki yorgunluğunun iki kat azaldığını fark edeceksin. Şimdi konuyla ilgili bana sormak istediğin bir şey var mı? “

“ Ne diyebilirim ki Mustafa abi. Sen yapmamız gerekeni tam olarak anlattın. Burada bana düşen görev anlattıklarını eksiksiz olarak uygulamamdır. “

“ Aferin sana Makbule. Senin gibi söz dinleyen kavrayışı kuvvetli bir yardımcı ile çalışmak benim için şereftir. Bu başarı sadece benim değil ikimizin başarısı olacaktır. Şimdi biraz acele edelim böreklerimizi yiyelim de işe başlayalım. Bak kargalara meydanı boş bulunca nasıl da çoğalıverdiler. Belki şu an için tarlanın üstünde uçmaktan başka bir şey yaptıkları yok ama eğer acele etmezsek birer ikişer tarlaya inmeye başlayacaklarına eminim. Dayıma kargaların tarlanızdan bir tek tohum yemelerine izin vermeyeceğim diyerek söz vermiştim. “

Mustafa’nın kendi buluşu olan yöntem başarılı oldu. Akşamüstü hava kararmaya başladığında kargalar geceyi geçirmek için konaklama yerlerine giderlerken aç ve yorgundular. Çiftlikte yenen akşam yemeğinden sonra Makbule o gün olanları ve kargaların üzgün ve perişan bir şekilde gidişlerini anlatırken odada bulunanlar kahkahalarla gülmekten kendilerini alamıyorlardı. Annesi Zübeyde Hanım “ Benim Mustafa’m çok akıllıdır “ diyerek sarı saçlı mavi gözlü oğlunu gururla alnından öperken Mustafa vakur halini hiç bozmadan duru

1 5 1