Cevaplar

2013-03-31T16:33:57+03:00

Horzum Kozan Yaylası

Ulaşım: Kozan ilçesini, Feke – Saimbeyli -Tufanbeyli ilçeleri ile Kayseri iline bağlayan karayolunun 25. kilometresinde Horzum yaylası, 31. kilometresinde de Çulluuşağı köyü (yaylası) bulunmaktadır. Yaylalara yaz kış otobüs ve minibüs seferleri bulunmaktadır.

Özellikleri: Kozan ilçesi halkı tarafından kullanılan Horzum yaylası, çam, çınar ve üzüm bağları, meyve ağaçları ile iç içedir. Yayla mimarisinin güzel örneklerinden olan ahşap evlerin bulunduğu yaylalarda alt yapı ihtiyaçları giderilmiş olup sağlık ocağı hizmet vermektedir.

Konaklama, Yeme-İçme: Yaylalarda kamp yerleri, bakkallar, kır kahve ve lokantaları bulunmaktadır.

Pozantı-Tekir Beldesi (Yaylası)

Ulaşım: Adana-Ankara E5 karayolunun 107. km. sinde, yolun her iki yakasında çok geniş bir alana yayılmış olan yayla Pozantı ilçesine 7 km. uzaklıktadır. Şehirlerarası otobüsler ve Adana ve Tarsus’tan yaylaya yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüs yaz-kış günün her saatinde gidilebilir.

Özellikleri: Tekir Yaylası, Bürücek ve Eski Konacık yaylaları, Akça Tekir beldenin birer mahallesi konumundadır. Çam, ardıç ve meyve bahçeleri arasında kurulmuş olan yaylada, yayla mimarisine uygun ahşap yapıların yanında çok sayıda mimari tarzın her türlü örneklerini görmek mümkündür. Yaylanın kuzey ve güneyinde bulunan ve yaylaya 2 km. mesafede olan Osmanlı tabyaları ile Orman İşletme Müdürlüğü’nce koruma altına alınarak, üretilen Yaban Keçileri Üretme İstasyonu yayladaki diğer etkinliklerdir.

Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada kamp yapmanın dışında, 7 km. uzakta bulunan Pozantı ilçesindeki turistik tesislerde konaklanabilir.

Pozantı – Armutoluğu Yaylası

Ulaşım: Pozantı – Ankara yol ayrımından doğuya doğru (Sarmısak dağı) dönülerek 13 kilometrelik çam ve köknar ormanları içinden geçen yolla ulaşılır.

Özellikleri: Tamamen bakir durumda olan yayla, sedir, köknar, ardıç ağaçları, kır çiçekleri ile iç içedir. Sarmısak dağının eteğinde bulunması nedeniyle yaban hayatı bakımından da çok zengindir. Buz gibi suları olan bol su kaynaklarına sahiptir.

Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada yapı bulunmamaktadır. Kamp yapacakların çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Aladağ (Karsantı) – Meydan Yaylası

Ulaşım: Aladağ ilçesinden 6 km. stabilize yolla ulaşılır. İlçeden minibüs ve taksi bulunabilir.

Özellikleri: 1. 700 m. rakımda bulunan yayla, ardıç, çam, köknar, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri ile iç içedir. Telefon ve elektriğin mevcut olduğu yaylada, yayla mimarisine uygun ahşap ve taş yapılar bulunmaktadır.

Konaklama-Yeme-İçme: Ormanlık alan kıyısına kamp kurulabilir. Yaylada kır lokantaları (et ağırlıklı), kahveler, bakkallar hizmet vermektedir

1 5 1
2013-03-31T16:35:16+03:00

ADANA

Türkiye’nin aynı zamanda en verimli tarım alanlarından olan Çukurova’nın ortasında kurulmuş en büyük 4. kenti Adana, antik dönemde Kilikya bölgesinin de önemli kentleri arasındaydı. Adana adını mitolojiden alıyor. Gök tanrısı Uranus’un Adanus ve Sarus isimlerinde iki oğlu vardır. Adana kentinin ilk temellerini Adanus’un attığı söylenir.

Verimli toprakları nedeniyle bir çok uygarlığın yeşerdiği, yaşadığı topraktır Adana. Uygarlıkların bıraktığı eserler açısından da zengindir.

1998 yaz aylarındaki deprem, kentin gecekondu mahallerinde önemli ölçede tahribat yarattı ama modern kent merkezini etkilemedi.Çok katlı alışveriş merkezleri, eski çarşı ve pasajlarla içiçe bir görüntü sergiliyor Anada’da. 5 ve 4 yıldızlı oteller ağırlıkla işadamlarına hizmet veriyor.

0