Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-16T13:45:22+03:00

okumaya başladım; ilk basit hata; Nature dergisinin yaptığı araştırmaların yüzdeleri; 100≠7,9+23,3+76,7
sayfa 24, 5inci paragraf. 

Ayrıca bir kitapta daha ayrıntılı kaynaklar bölümü mevcut olmalıdır; eğer daha geniş şekilde kaynak vermezsen (1)fikir hırsızlığı yaşanmış olabilir, (2)okurun daha detaylı ve ileri okuma hevesini arzulu veya arzusuz engellersin ki bu durumdan arzulu eylem olması halinde okurların kendi özgür iradeleri ile inanmak ve doğru kabul etmek istediklerine izin vermediğin gibi bir sonuç çıkar. Daha açık hali ile kendi düşüncelerini empoze eden kişi konumunda duruyor olursun ve (3)yazdıkların kanıtsız gözükür ki bir yazının bilimsel olabilmesi için yazarının ya kendi deneyim ve gözlemlerinden elde edilen kanıtları olması gerekir ya da kendisinden önce konu üzerine eğilmiş başka kişilerin deneyim ve gözlemlerinden elde edilen kanıtları olması gerekir.

not: bu cevabıma karşılık; verilen kaynakçada belirtilen sitelerde yazılmış olan makalelerden alıntı yapılmıştır ve bu makalelerin -kontrol etmedim- kendilerine ait geniş ve detaylı alıntı kaynakçaları vardır diye cevap verme olasılığını göz önünde bulundurarak makalenin tanımını veriyorum: (1)Bilim, fen konularıyla siyasal, ekonomik ve toplumsal konuları açıklayıcı veya yorumlayıcı niteliği olan gazete veya dergi yazısı. (2)Bir görüşü savunmak ya da bilgi vermek için gazete ve dergilerde yayımlanan başlıklı, imzalı yazı.  Makaleler bir gerçeği kanıtlamak için yazılır. Makalelerde bilimsel verilerden yararlanılır. Bu kitap bir makale derlemesi ise bu bilimsel veriler ayrıntılı kaynakçalarla desteklenmelidirler. Ayrıca günümüzde bir makalenin, makale değeri kazanabilmesi için en az konunun erbabı 4 bağımsız editör tarafından denetlenmeleri gerekmektedir. 

not2: eminim kitabı yazma amacın bu düşünceleri aklına getirmemiştir ama kitap yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. İyi niyetle hatta naif bir ruh hali ile 

ikinci basit hata: "Mucizeler nedense hep anlatılır ama kendilerine kolay kolay tanık
olunmaz." sayfa 42, kolay kolay tanık olunmaz demek olasıdır ve küçük yüzdelerde tanık olunabilir demektir. Yanlış yöne eğilimi arttırmaya yarayabilecek bir cümle. Sakıncalı buldum açıkçası, bunu okuyan eleştirmen yazar hakkında şunu söyler: "Ateist kişi kendinden emin değil veya yazdığını tekrar okuma çabası göstermemiş." veya daha kötüsü "kopyala yapıştır."

ya varsa argümanı soruya soru ile cevap vermiş; doyurucu bir açıklamaya sahip değil. bu durum savaşta düşmanın hamlesini savuşturmaya benziyor; sonuç sadece hayatta kaldığın süreyi uzatır. sayfa 46GİBİ ÖRNEK ELEŞTİRİLER YAPABİLİRİZ...

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-16T13:46:51+03:00

okuduğum kitabın bazı bölümleri heyecanlı bazı bölümleri sıkıcıydı.bazı yerlerini heyecanla okurken bazı bölümlerinin de hemen bitirmek istedim... bazen kitabın heyecanı sayesindee kaç saat kitaptan başımı kaldıramadım ama bazı bölümleri vardı ki çok ağır anlaşılmayacak derecede bir çok bilmediğim sözcükler ( bu benim kendi görüşlerim sende kendi kitabınla ilgili yorumlar yapabilirsin ) 

3 3 3