Cevaplar

2013-04-01T15:25:39+03:00

Serum fizyolojik (SF), tıp biliminde kullanılan bir serum türüdür.
Halk dilinde tuzlu su olarak bilinen serum fizyolojik, %0.9 NaCl izotonik olarak açıklanan eriyiktir. Osmotik olarak eşit olduğu için "fizyolojik" adını taşır. Pediatri grubunda burun damlası şeklinde kullanılmasında bir miktar antimikrobiyal etkisi olduğundan tercih nedenidir.

Kullanım alanları

Bebeklerin burun temizliği, diyabet koması, meme protezi, kan ve plazma hacminin ani düşmesiyle ortaya çıkan şok durum gibi yerlerde kullanılan serum fizyolojik, soğuk algınlığı, nezle, gözyaşı olmaması mukoza kurumalarında vb. kullanılır.Ayrıca diş hekimliğinde vital pulpa tedavilerinde pulpa yarasının temizlenmesi için kullanılır.

1 5 1
2013-04-01T15:26:00+03:00

Halk arasında tuzlu su olarak da bilinen serum fizyolojik, % 0,9'luk izotonik sodyum klorür (NaCl) çözeltisidir. Geniz akıntısı giderici özelliği nedeniyle özellikle bebek ve çocuklarda öksürük, nezle, burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı durumlarında kullanılmaktadır. Ayrıca mukoza kurumaları ve diyabet komasında de etkili olam serum fizyolojik göz yaşının yetersiz olduğu durumlarda da kullanılabilmektedir. Piyasada damla, sprey ve yıkama solüsyonları şeklinde bulunan serum fizyolojik evde de hazırlanabilmektedir. Bunun için kaynamış soğutulmuş 1 litre içme suyuna 1 tatlı kaşığı deniz tuzu eklenerek iyice karıştırılması yeterlidir

0