Cevaplar

2012-10-16T18:48:12+03:00

göç bir yerden başka bir yere gitme iç göç bulunduğun yerden başka yere giçme mesela çorumdan ist ye gibi dış göç başka bir ülkeye gitme mesela türkiyeden amerikaya gibi beyin göçüyse sırf okul yani ders kariyer için yurt dışına gitmeye denir

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-16T18:49:14+03:00

Göç İnsanların tek tek ya da topluluklar hâlinde, yaşadıkları yerleri, uzun ve kalıcı olarak değiştirmeleridir

İç Göç: Herhangi bir ülkenin sınırları içinde oluşan göçlerdir. Bu yer değiştirme hareketi sırasında ülke nüfusunda herhangi bir değişme söz konusu değildir. Genellikle iç göçlere bağlı olarak kent nüfusları artarken kırsal nüfus azalmaktadır.


Dış Göç ise: Bir ülkeden başka ülkelere olan göçlerdir. Göç veren ülkenin nüfusu azalır

Beyin göçü iyi eğitim görmüş, kalifiye ve yetenekli işgücünün yetiştiği az gelişmiş/gelişmekte olan bir ülkeden gelişmiş bir ülkeye akışı/göçü olarak tanımlanabilir. Kıt ve sınırlı kaynakları ile yetiştirdiği değerli beyinleri kaybeden az gelişmiş/gelişmekte olan ülkelerin beyin göçü nedeni ile gelişmeleri daha da yavaşlarken, gelişmiş ülkelerin yetişmiş beyinlere daha yüksek ücret ve daha iyi olanaklar sağlaması ile gelişmeleri daha da hızlanmaktadır. Beyin göçü ülkeler arasındaki gelişmişlik farkının daha da artmasına neden olmaktadır.

0