Geçen sorduğum da istediğim yanıtı alamadım arkadaşlar google'dan falan kopyaladığınız ile gelmeyin bana konuyu işlediyseniz ya da konu hakkında fikre sahipseniz gelin yorum yapın

''Tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir ? Basamaklı sistemin amacı nedir ?''

2

Cevaplar

2012-10-16T19:00:45+03:00

Tedavi hizmetlerinde basamaklara uymak neden önemlidir?
Tedavi Edici Sağlık Hizmetleri, Basamak Sağlık Hizmetleri
Tedavi; hastalıkların veya sakatlıkların iyileştirilmesine yönelik yapı­lan tıbbi işlemlerin tümüdür. İlaç kullanımı, cerrahi müdahaleler ve fizik tedavi uygulamaları bu gruba girer. Bunlar:

Birinci basamak tedavi hizmeti

Hastaların ilk başvurdukları, evde ve ayakta tedavi edildikleri kuru­luşlardır. Sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı, Kurum hekimlikleri birinci basamak tedavi hizmetlerinin verildiği yerlerdir. Birinci basamaktaki imkânlarla tam ve tedavisi yapılamayan hastalar ikinci basamağa sevk edilirler.

İkinci basamak tedavi hizmeti
Hastaların yatırılarak tanı ve tedavi hizmetlerinin verildiği hastane­lerdir. Hastalar uzmanlar tarafından tedavi edilirler.

Üçüncü basamak tedavi hizmeti

Bu hizmetin verildiği yerler en üst düzeyde tıp teknolojisi kullanılan üniversite hastaneleri, kanser araştırma merkezleri, ruh ve sinir hastalıla­rı hastaneleri ve senatoryumlardır. Birinci ve ikinci basamakta sorunu çözülemeyen hastalar bu kuruluşlara sevk edilirler. Sağlık sorunu olan hastaların direkt olarak üçüncü basamağa müracaat etmeleri aşırı yığıl­malara ve hizmetlerin aksamasına sebep olmaktadır.

0
2012-10-16T19:51:15+03:00

TEDAVİ HİZMETLERİ BASAMAKLARINA UYMAZSAK GEREKSİZ OLAN BİR DURUMDA ÜNİVERSİTE HASTANESİNE GİDİP BİZDEN ACİL DURUMDA OLAN BİR HASATANIN HAKKINI GASP ETMİŞ OLURUZ

0