Cevaplar

2012-10-16T19:03:06+03:00

varlıkları anlatan kökler varlıkları niteler hareket anlatan kökler ise hareketleri niteler.

0
2012-10-16T19:03:35+03:00

Ağaçların beslenme organı olarak bilinen kökler artık bir sanat eseri olarak karşımızda.

Elazığ'ın Palu ilçesinde yaşayan Murat Bahçeci, dere yatakları, göl kenarları ve ormanlardan topladığı ağaç köklerini doğallığını bozmadan işliyor ve yeniden hayata döndürüyor. Şekil verdiği ağaç kökleriyle insan algısını genişleterek birbirinden ilginç figürler üretiyor. Ahtapot, dinozor, boğa, robot, yılan ve zürafa gibi heykeller fuar ve sergilerde görücüye çıkıyor.

Ticaretle uğraşan Bahçeci, iki yıldır ahşap ve kök işlemeciliğiyle ilgileniyor. Bulduğu ağaç köklerini, kendisinde çağrıştırdığı görselliği bozmadan işleyen Bahçeci, "Ağaç köklerinin şekilleri beni çok etkiledi. Köklerin doğallıklarını bozmadan onları işliyorum. Ağaç köklerinde hangi figür varsa onu ortaya çıkarıyorum. Doğal olduğu şekilde kökleri işleyip vernikliyorum. İki yılda yaklaşık 200 figür yaptım." diyor. Onun yaptığı iş bazen 10 dakika bazen de 10 gün sürüyor. Kökleri işlerken heykeltıraş aletlerini kullanıyor. Bahçeci, çalışmalarını şimdilik kendi atölyesinde sürdürüyor ancak ilerleyen zamanlarda Çanakkale'de bir sanat atölyesi kurma planı var. Burada sanatı gençlere öğretmek istiyor.

Kökleri birer canlı varlık olarak görmeye başladığını anlatan Bahçeci, ağaç köklerinin görsellikleriyle değişik çağrışımlar yapıyor. Her ağaç kökünü kullanmayan sanatçı, "Özellikle meşe, söğüt, kuşburnu ve böğürtlen ağaçlarının köklerinden heykeller yapıyorum. Öncelikle kendi kafamda bir çağrışım uyandıran parçayı alıyorum. Ağaç köklerinden çok ilginç figürler çıkıyor. Bunların üzerinde çalıştıktan sonra ben de şaşırıyorum. İnsan yüzleri, hayvanlar, çok ilginçtir ki onlar bu gizemli dünyanın odun parçasına sıkışmış halleri." diyor.

İlk sergisini İzmir'de düzenlenen Elazığ Tanıtım Günleri'nde, ikincisini de Malatya'da 'Köklerin Dili' adıyla açmış. Bahçeci, şekillendirilen köklerin herkeste farklı çağrışım yaptığını, kökleri inceleyen ve görenlerin figürleri farklı nesnelere benzettiğini söylüyor.

Köklerin insanlar gibi eşsiz olduğunu anlatan Bahçeci, "Benzerleri olsa da eşleri yoktur. Her kök kendisi gelişir, doğanın tamamından etkilenir. Toprak, rüzgâr ve kumla birleşir. Aslında her kök kendi macerasını yaşar ve bu birleşimlerden oluşumunu tamamlar. Bu gibi oluşumlarla doğayla iç içe olan köklerle tanışmak ve onların üzerinde çalışmak çok keyif verici. Köklerle yaptığım çalışmalarda hem kendimi sanatsal boyutta ifade edebiliyorum hem de onların hikâyelerini, iç dünyalarını açığa çıkarmış oluyorum. Eserlerimi şu ana kadar satışa çıkarmadım ama ilerleyen zamanlarda düşünüyorum." diyor.

 

 

 

varlıkları anlatan kökler varlıkları niteler hareket anlatan kökler ise hareketleri niteler.

0