Cevaplar

2012-10-16T20:06:25+03:00

Omega 3 Nedir?

Omega 3 yağ asitleri vücut için gerekli olan en önemli doymamış yağ asitlerindendir. Omega 3 yağ asitlerinden en önemlileri dokosaheksaenoik asit (DHA), α-linolenik asit ve eikosapentaenoik asit (EPA) olarak gösterilebilir. Omega 3 halk arasında balık yağı olarak da bilinmektedir.
Daha anne karnında bebeklik döneminde vücut omega 3 yağ asitlerine ihtiyaç duymaya başlar ve bu ihtiyaç ömrünün sonuna kadar devam eder.
Bu ihtiyacın karşılanması için omega 3 içeren yiyecekler sıklıkla tüketilmeli veya omega 3 kapsül olarak bilinen kapsüller kullanılmalıdır.

Omega 6 Nedir?

Omega 3 ile aynı şekilde omega 6 da vücut için son derece gerekli doymamış yağ asitlerindendir. İsimlerindeki 3 ve 6 kimyasal formüllerinden gelmektedir.
Omega 3 ve omega 6 ‘nın vücutta bulunmasının yanında bunların vücuttaki birbirlerine oranları da bir o kadar önemlidir. Yanlış beslenme sonucu vücudumuzdaki omega 6 miktarı omega 3 miktarının yaklaşık 10 katına kadar çıkmaktadır. Fakat olması gereken 2 birim omega 6 ya bir birim omega 3 bulunmasıdır.

 

- LDL-kolesterol (lede-kötü) damar tıkanıklığı riskini arttıran kötü kolesteroldür. - - HDL-kolesterol (herlige-iyi), damar tıkanıklığına karşı koruyan iyi kolesteroldür.
 2 5 2