1.BÜYÜME NEDİR?

2.ERGENLİK DÖNEMİNİ SAĞLIKLI GEÇİREBİLMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

3.BAŞKALAŞIM NEDİR?

4.TOZLAŞMA NEDİR?

5.TOZLAŞMAYA ETKİ EDEN FAKTÖRLER NELERDİR?

LÜTFEN KISA VE ÖZ OLSUN.SAÇMASAPAN ŞEYLER YAZANLARI ŞİKAYET EDECEĞİM.LÜTFEN YARDIM EDİN BU SON ÖDEVİM :(

2

Cevaplar

2012-10-16T20:30:19+03:00
Büyüme Nedir?

Organizmanın belli bir zaman içinde ve ahenkli olarak gelişmesi. Büyümede, kalıtımla ilgili ve gelişme hormonlarının en önemli rol oynadığı iç faktörler sistemi ile; ısı, güneş ışını, besin ve rutubetin rol oynadığı dış faktörler önemlidir. İç ve dış faktörlerin rol oynadığı büyüme, başka bir deyimle, kas, kemik ve organların dokularındaki hücrelerin artışıdır; organizmanın çeşitli yerlerinde yağ birikmesinden ileri gelen bir artış değildir. Bu bakımdan büyümede en küçük birim olarak hücre alınır. Büyüme halinde hücrelerin sayısında bir çoğalma olacağı gibi, hücre hacimlerinde de bir artma görülür.


İnsanda büyüme, doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere iki bölümde olur. Birinci bölüm, erkeklik hücresinin, dişilik hücresini aşılamasından sonra hücrelerin çoğalması ile başlar ve aşılı yumurta, doğum gününe kadar 50 cm. boy, 3.5 kilo ağırlık kazanır. Doğumdan sonraki bölümde kalıtımla ve dış faktörlerin etkisi ile büyüme devam ederek, ortalama olarak 65 kilo ağırlık ve 165 cm. boya kadar ulaşılır. Büyüme kızlarda en geç 30 yaşına, erkeklerde en geç 22 – 26 yaşına kadar devam eder.

Memeli hayvanlarda büyüme, esas olarak insanlardaki büyüme gibidir. Fakat gerek büyüme süresi, gerekse büyümeye etkisi olan faktörler bakımından değişiklik vardır.

Bitkilerde büyüme, bitkilerin çok hücreli, ya da tek hücreli olmalarına göre değişir. Çok hücreli bitkilerde büyüme özel doku hücrelerinin üremesi, uzunluk ve genişliklerinin artması ile olur .Tek hücreli bitkilerde büyüme ise, çoklukla her yöne doğru olabilir.

0
En İyi Cevap!
2012-10-16T20:32:38+03:00

Kelebek, kurbağa gibi bazı canlıların yumurtadan çıktıktan sonra yapısal değişikliklere uğrayarak ana canlıya benzer hâle gelmesinebaşkalaşım adı verilir.

 

2 5 2