Cevaplar

2012-10-16T22:06:48+03:00

GENETİK  MÜHENDİSLİĞİ  VE  BİYOTEKNOLOJİ

     -Mikroskop bulunmadan önce canlılar hakkında edinilen bilgiler gözlemlere dayanmaktaydı      -Mikroskop bulunduktan sonra canlılarla ilgili deney , araştırma ve incelemeler yapılmıştır.      -Bilim adamlarının yaptıklarının yaptıkları araştırmalarda bulunan en önemli olay DNA nın bulunuşu ve üzerindeki çalışmalardır .

MOLEKÜLER   BİYOLOJİ        DNA  ile ilgili çalışmalar yapan bilim dalına moleküler biyoloji denir .

GEN  MÜHENDİSLİĞİ  (  GENETİK  MÜHENDİSLİĞİ  ) Moleküler biyolojide elde  edilen  bilgilerin mühendislik bilgileriyle  birleştirilmesine GENETİK MÜHENDİSLİĞİ denir.

Dış etkiler ile canlının kalıtsal özelliklerinin değiştirilerek onlara yeni işlevler kazandırılmasıyla ilgili araştırmalar yapan bilim dalına GENETİK MÜHENDİSLİĞİ denir.

Genetik mühendisliği genlerin ayıklanması , çoğaltılması , değiştirilmesi başka bir canlınınkiyle birleştirilmesi yada başka bir canlıya aktarılması gibi çalışmalarla uğraşır.

Bilim adamları bu çalışmalarıyla • hastalık ve böceklere dayanıklı yeni bitkiler ve hayvanlar oluşturabiliyor • Endüstriyel atıkları yiyebilen bakteriler üretebiliyor • Canlıları klonlayabiliyorlar.

0
2012-10-16T22:07:06+03:00

renkli fon kartonlarına beyaz ve renkli kağıtlar yapıştır. bilgileri o küçük kağıtlara yaz, boş kalan yerlere de resim yapıştır :D ilgi çeksin biraz :*

0