10. sınıf dil ve anlatım kitabı ekoyay yayıncılık sayfa 28

1. etkinlik : ''Günümüzde Türk Dili'' adlı tartışmanın düzenlenme amacını belirtiniz.

2. etkinlik: ''Günümüzde Türk dili '' adlı tartışma kim tarafından yönetilmektedir? Sizce tartışmalarda bir başkana ihtiyaç var mıdır ? Niçim ?

3. etkinlik:Yaptığınız araştırmadan ve incelediğiniz metinden hareketle tartışma başkanının görevlerinin neler olduğunu belirtiniz.

4. etkinlik: Bir konunun tartışılabilmesi için onun hangi özelliklere sahip olması gerekir ? ''Günümüzde Türk dili '' adlı metnin konusunu belirtiniz. Konunun güncel, tartışılmaya açık, farklı düşünce ve dikkatlerle yorumlanmaya elverişli olup olmadığını açıklayınız.

5. etkinlik: ''Günümüzde Türk Dili'' adlı tartışmada ileri sürülen düşünceler nelerdir ? Aynı konuda insanlar neden farklı düşünür? Düşüncelerinizi açıklayınız.

6. etkinlik: ''Günümüzde Türk Dili'' adlı tartışmai basına ve halka açık bir tartışma mıdır? yaptığınız araştırmalardan da hareketle tarışmaları toplumla iletişim imkanlarını dikkate alarak gruplandırınız.Topluma açık tartışmaların amaçlarını ve özelliklerini açıklayınız. Münazaraları bu tür tartışmalardan ayıren özellikleri belirtiniz.

7. etkinlik: Yaptığınız araştırmalardan hareketle forum, açık oturum, sempozyum ve münazara arasındaki farklılıkları belirtiniz.

Birde anlama yorumlama bölümü var 3 sorudan oluşan..

Lütfen düzgün cevaplar verin, yetişemeyen olursa mesaj atabilir Çünkü çok önemliiiii....

TEŞEKKÜRLER..

2

Cevaplar

2012-10-16T22:40:33+03:00

2) Tartışmalar başkan tarafından düzenlenmektedir.Başkan tartışmayı yönetir tartışmacıları gerektiği yerde durdurur tartışmayı rapor olarak hazırlar.Dinleyicilerden soru alır kısacası tartışmayı yönetir bunun için başkana ihtiyaç vardır

3) 2den bak yaz

4)Konun tartışılabilmesi için tez ve antitez lazımdıtr tartışmacılar konuda uzman olmalıdır

5)

6)

7)Forum panelden sonra dinleycilerin soru sorduğu bölümdür açık oturum tartışmayı herkezin izleyebilmesidir. sempozyum bilgi şölenidir profesör ve üst düzey insanlar tarafından yapılır münazara tez ve antitez şeklinde 4-5 kişilik gruplar ve jüri ile yönetilir

 

2 5 2
2012-10-17T00:50:43+03:00

2) Tartışmalar başkan tarafından düzenlenmektedir.Başkan tartışmayı yönetir tartışmacıları gerektiği yerde durdurur tartışmayı rapor olarak hazırlar.Dinleyicilerden soru alır kısacası tartışmayı yönetir bunun için başkana ihtiyaç vardır

4)Konunun tartışılabilmesi için tez ve antitez lazımdır,tartışmacılar konuda uzman olmalıdır

3-5-6yı bulamadım...

7)Forum panelden sonra dinleycilerin soru sorduğu bölümdür açık oturum tartışmayı herkezin izleyebilmesidir. sempozyum bilgi şölenidir profesör ve üst düzey insanlar tarafından yapılır münazara tez ve antitez şeklinde 4-5 kişilik gruplarla ve jüriyle yönetilir

0