Cevaplar

2013-04-10T14:39:35+03:00
afedersinizzz1894 Hırslı ŞİKAYETİM VAR Teşekkür ederiz (0) nın gülü ve de demirel'i kadar meşhur olmayan hedesi.
hoş ukte olmadan önce haberim bile yoktu halısının bir özelliği olduğundan.
(bkz: hereke halısı)

(stocky2001, 22.12.2006 15:08)

 

yün olduğundan dolayı tüyleri çok yumuşaktır. hakiki ısparta halısını seneler eskitmez o kadar dayanıklıdır. hadi asfalta atalım bacım yıkayalım hortumla foşur foşur demeye gelmeyen bir halıdır. bir kaç yıkamadan sonra tüyleri dökülmüş koyun görüntüsüne benzer, komik olur. pek kullanışlı sayılmaz, çok fazla toz tutar. daha çok mimari ağırlıklı mekanlarda görsellik adına kullanılan yöresel bir halıdır.

(beşamel soslu brokoli, 22.12.2006 15:27)

 

ısparta' nın öğrenci olan hatunlara son kazığı niteliğinde üretimdir.

öğrencilik yılları üniversitedeyiz o zamanlar malum ıspartada. ev tutulur, tek kişi ohh misler gibi yayıla yayıla stüdyo daire şeklinde bahçeli falan nefis bir ev. eşyalı ve öğrenciye kiralanabiliyor. düşün artık nasıl bir keyif.

taşındıktan bir hafta sonra evde belli belirsiz toz bulutları neyse temizlenir edilir. sonraki hafta yine aynısı. değişik düşüncelere gark olunurken gizli takip işlemlerine girilir. nerden geliyor bu toz, bu tüy yumakları diyerekten sonucu bir türlü bulunamaz.

yetişkin ve bir o kadar da akıllı arkadaş gruplarıyla haşır neşir olunduktan sonra evde yapılan sinema günlerinden bir tanesinde ortaya çıkar.

- toz bulutlarının sebebi ısparta halısı.

ışığı bulmuş insan misali sevinilir. sonraki hafta yine temizlik.
buldun da ne oldu? ısparta halısı her hafta sonu aynı deneyle oynatmaktayken seni, çözülemez sorunun sahibi olmaktan başka ne işe yarar sorunu bulmak.

nitekim çözemedik. yıllar yılları kovaladı okul bitti de kendisinden kurtuldum.

lanet olsun! çeyizimden bile kaldırıp attım.

siz, siz olun aman diyim öyle ısparta halısı olayına girmeyin. hadi burdur halısı belki ama ısparta halısı mı? asla! nsanın günlük yaşamında çok özel bir yeri olan gül; aşkın, güzelliğin, sevginin ve saygının ifadesini en güzel bir şekilde bünyesinde toplayan bir çiçektir. kuzey yarım küre bitkisi olan gülün orijini doğu asya'dır. dünyada yaklaşık 1350 rosa (gül) türü tanımlanmıştır. türkiye florasında 24 gül türü kayıtlıdır. buna rağmen gül yağı elde etmek amacıyla kullanılan tür kültürü yapılan rosa damascena mill'dir. ısparta gülü, pembe yağ gülü, yağ gülü, sakız gülü ve şam gülü adlarıyla da bilinen pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu, çok yıllık, dikenli ve kışa dayanımı yüksek bir bitkidir. gövde silindir biçimli, içi dolu, esmer renkli, çok dallı ve dallar çok sayıdaki irili ufaklı sert dikenlerle çevrilidir. yapraklar yumuşak yapılı ve ince tüylerle kaplı, alternans dizlişli, saplıdır.   güç (15.07.2008 1
 
16 3 16