Cevaplar

2012-10-17T21:04:04+03:00

anca beraber kanca beraber atasözü...

2 2 2
2012-10-17T21:04:43+03:00

Bir arada yaşamak ile ilgili deyimler
Komşu komşunun külüne muhtaçtır
Hayat şartları insanları bir arada yaşamaya zorunlu kılmıştır. Bir arada yaşama sosyal hayatı, sosyal hayat da karşılıklı olarak yardımlaşmayı beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla insan her meselesini tek başına halledemez olmuş, yakınındakine başvurmak zorunda kalmıştır. Bu bakımdan komşular birbirlerine en küçük şey için bile muhtaçtırlar. Çünkü en önemsiz şeyin yokluğu, büyük bir işin aksamasına yol açabilir.

Yalnız taş duvar olmaz
İnsanlar bir arada yaşamak zorundadırlar Bu zorunluluk bir dayanışmayı, yardımlaşmayı gerekli kılar Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek durumundadır.

El el ile, değirmen yel ile
Nasıl ki bir değirmenin dönüp buğdayı öğütebilmesi için rüzgâra ihtiyacı varsa, insanın da birtakım ihtiyaçlarını karşılaması, işlerini görebilmesi için diğer insanlara ihtiyacı vardır. Çünkü toplum hayatı yardımlaşma esası üzerine kurulmuştur, insan tek başına bütün işleri yürütemez ve başarıya ulaşamaz.

-Anca beraberBirlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler kanca beraber: Birbirimizden ayrılmayacağızBirlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler işler iyi de gitseBirlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler kötü de gitse hep birlikte yapacağız. Birlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler beraberliği bozmayacağız” Bu toprağı yalnız ben mi atacağım. Birlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler hayır arkadaşlar; haydi anca beraberBirlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler kanca beraber”

3 5 3