Çağımız bilgi çağıdır.İnsanoğlu, icad ettiği aletler sayesinde uzaya gitmekte,insan eliyle yapılacak işlemler,çok kısa sürelerde bilgisayarlara yaptırılmaktadır.Ama bütün bu gelişmeler,tarihi ihmal edilebilr hale getirmemekte,bilakis çağımızı,aynı zamnda ''tarihçi'' kafasıyla düşünme çağı'' haline sokmaktadır. Yukarıdaki metine göre tarihçi gibi düşünmek çağımız insanına hangi faydaları sağlar ?

1

Cevaplar

2014-08-12T00:42:22+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Metinde de bahsedildiği gibi artık çağımız bilgi çağıdır. Bilgi çağına gelişimiz teknolojinin paralel olarak ilerlemesi ile ile gelişmiştir. Teknolojik gelişmeler sayesinde artık tarihi bilgileri daha iyi analiz edebilmekteyiz ve birincil kaynakları daha rahatlıkla kullanabilmekteyiz.

1) Teknoloji sayesinde yıllar öncesine ait olan gazeteleri web siteleri içerisine aktarabilmekteyiz. Bu bize gazetelerin yok olma şansına karşı bir önlem sağlarken aynı zaman da bu kaynakların yıpranmasınında önüne geçmektedir. Böylelikle yıllar sonrasında bile bu kaynakları kullanabiliriz. Kısacası teknoloji sayesinde dev arşivler oluşturabiliriz. Böylelikle tarihçi dijital ortam içerisinde kaynağın yıpranmasından ya da bozulmasından korkmadan araştırmasını yapabilir.

2) Yapılan arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin hangi döneme ait olduğu konusunda teknoloji bize fikir verir. Örneğin haberlerde bazen şu tür haberlere rastlarız. Köprü yapımı sırasında 3 bin yıllık bir eser bulundu gibi. Bu bize teknolojinin sunduğu bir nimettir. Çünkü eserin yaşını tahmin etmemizi sağlar. Bu tahminler bazı kimyasal işlemler ile gerçekleştirilir.

3) Artık çağımız internet çağı olduğuna göre kendi tarihimizin dışında diğer devletlerinde tarihlerine uzak kalmıyoruz. Böylelikle toplumlar arasında ki farklılıklar ve benzerlikleri tarihin gelişimine paralel olarak öğrenebiliyoruz.

Yukarıda verdiğim örnekleri çoğaltabiliriz. Ama anlamamız ve kavramamız gereken teknolojinin bize geçmişimize daha güvenilir bilgiler ile ışık tuttuğu gibi bu bilgiler sayseinde de geleceğimizi aydınlatacak bir unsur olduğu gerçeğini anlamamızdır. Teknolojiden mahrum kalmak bizi geçmişimizden uzaklaştırdığı gibi yarınlarıda kat ve kat zor hale getirecektir. Önemli olan tarihi teknoloji içerisinde ne kadar görüp ne kadar ders çıkarıp ne kadar ileri taşıyacağımızdır.
3 5 3