Cevaplar

2012-10-18T00:56:53+03:00
Yetişkin bir koyundan alınan somatik bir hücrenin çekirdeği, başka bir koyuna ait çekirdeği alınmış bir yumurtaya yerleştirilmiş ve bilinen "tüp bebek" yöntemiyle yeni bir yavru elde edilmiştir. Adını ünlü şarkıcı Dolly Parton'dan alan kuzu Dolly,  annesinin genetik ikizidir. 1.Yetişkin bir koyunun memesinden hücre alınır. (Alınan vücut hücresinin genlerinin sadece bir kısmı aktif durumdadır.)
2. Besin ortamı zayıflatılan hücrenin saati sıfırlanır ve genlerinin tamamı aktif hale geçirilir.
3. Başka bir koyundan yumurta hücresi alınır ve çekirdeği çıkarılır.
4. Çekirdeği çıkarılan hücre, meme hücresi çekirdeği ile elektrik şoku yardımıyla kaynaştırılır.
5.Embriyo geliştiğinde, üvey anne rahmine yerleştirilir. 6.Sonuçta meme hücresi alınan koyunun ikizi elde edilir. İnsanoğlu böylece memeli bir hayvanın kopyasını yapmayı başarmıştır. Genetik olarak özdeş bu iki koyun fiziksel olarak aynı özellikleri taşımakla birlikte, aynı biyolojik özellikleri taşıyıp taşımadıkları henüz belirli değildir. 
Rekombinant DNA teknolojisi büyük ilgi gören bir olaydır. Bu teknik sayesinde, DNA molekülleri kesip yapıştırılarak, yabancı bir gen, hücrenin kromozomunun bir parçası haline getirilebilmekte ve yerleştirilen gen kontrol edilebilmektedir
Kalıtımın temelini oluşturan genetik yapı canlıların özelliklerini belirlemede ana etken olsa da çevresel etkilerin canlıları değiştirebileceği de bilinmektedir.
3 2 3