Cevaplar

2012-10-18T11:40:34+03:00

29 Ekim 1923’de Mustafa Kemal ATATÜRK cumhuriyetin ilan etmesi ile birlikte her yıl ülkemiz de ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetin de kutlanır. Cumhuriyetin ilanı ile birlik de daha layık ve medeniyetler seviyesin de daha muasır bir yer edinmemiz sağlanmıştır. Bu gün bu ekonomik güce, bu özgürlüklere ve bu rejime sahip olduğumuz için kurucumuz Mustafa Kemal ATATÜRK’ e minnet duyarız.

29 Ekim 1933’de Mustafa Kemal ATATÜRK Ankara hipodromun da halka sesleniş konuşması yapmıştır ve bir nutuk okumuştur. Bu 10. yıl Nutku da ülkemizin bu yıllara nasıl geldiğini, kurtuluş savaşın da verdiğimiz o amansız ve ölümcül mücadelenin nasıl zaferle sonuçlandırıldığına ve Yüce TÜRK milletinin Cumhuriyeti daha ileri nasıl taşıyabileceği ile ilgili bilgiler yer almaktaydı. Onun yanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün tek isteği kendisin den sonra da yükselmeye ve medeniyetler seviyesin de kendisine yer edinmiş bir millet oluşturmaktı. Bu yüzden  10. Yıl Nutku da ileriye dönük bilgiler ve cümlelere de yer verdi. Bunu en güzel şu cümleler ile anlarız herhalde

‘’ Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.
Ne mutlu Türk’üm diyene!

Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1933, Ankara ‘’

Biz her yıl 29 Ekim de Cumhuriyetin ilan edilmesini büyük coşkular ve fener alayları ile kutlarız, stadyumlar da oyunlar ve şenlikler düzenleriz. Atamızı kabrinde ziyaret ederek ona her yıl bu büyük bayram için teşekkürlerimizi iletiriz. Her yıl bu büyük Cumhuriyeti daha ileri götürmek için çalışmalar yaparız. Yenileniriz, gelişiriz, güçleniriz ve en önemlisi daima benliğimizi ve birbirimize duyduğumuz tutkuyu koruyarak ilerleriz. Çünkü bizi biz yapan ve o amansız cephelerden galip çıkmamızı sağlayan en büyük şey birbirimize ve bu vatana duyduğumuz o tarifsiz ve eşsiz tutkuydu.

Şimdi gözlerimizi arşa dikmiş, ellerimizi gökyüzüne yöneltmiş daha ilerisi ve iyisi için onun bize emanet ettiği Türkiye ile yol alıyoruz. Her türlü zorluğa, saldırıya ve ihanete rağmen.

0
2012-10-18T11:50:24+03:00
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, 29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından ilan edilen Cumhuriyet yönetim biçiminin kutlandığı Türkiye'nin resmîbayramlarından bir tanesidir. Ulusal bir bayram olan Cumhuriyet Bayramı her yıl resmi törenlerle kutlanır.

0