Cevaplar

2012-10-18T15:02:14+03:00
Kurbağaların Yaşam Döngüsü

Kurbağanın yaşamı suda başlar. Dişi kurbağa yumurtalarını suya bırakır ve erkek kurbağa tarafından döllenme gerçekleştirilir. Yavrular cinslerine ve suyun sıcaklığına bağlı olarak 3 ile 25 gün arasında yumurtadan çıkarlar. Su sıcaksa yavruların yumurtadan çıkması daha hızlı olur. Suyun soğuk olması yavruların yumurtadan çıkmasını yavaşlatır. Yumurtaların rengi, büyüklüğü ve şekli kurbağaların cinsine göre değişir. Kurbağa yumurtaları saydam, jöleye benzer, koruyucu görevi gören bir zar ile kaplıdır. Hatta bu jöleye benzer zar bile kurbağaların cinslerine göre farklılıklar gösterir.  Yavrulara iribaş denir.  Henüz kurbağaya benzemezler, daha çok balığa benzerler. Büyük bir başı, uzun kuyruğu ve nefes almalarına yarayan solungaçları vardır. İribaşlar su bitkileri ile beslenirler. Yumurtadan çıktıktan sonra büyürlerken başkalaşım geçirirler. Bu evrede yapısal bir değişikliğe uğrayarak uzun kuyruğun kaybolması ile arka ve ön bacaklar çıkar, solungaçları kaybolarak onun yerini akciğerler alır.

 

1 3 1
2012-10-18T15:02:34+03:00

 


Ana Sayfa > DOĞA OKULU > DOĞA ve FARKINDALIK

Uğur böceğinin yaşam döngüsü      

Uğur böcekleri kışı nerede geçirir? Ergin uğur böcekleri kışı geçirmek için, yaprak , kaya ve ağaç kabuklarının altı gibi korunaklı yerler de yığınlar oluşturur. Kayaların arasındaki uğur böceği öbeğini görünce şimdi dilek tutmanın tam zamanı diye geçiyor aklımdan. Baharın gelmesiyle birlikte üremek, yumurtlamak ve av bulmak  için çevreye dağılırlar. 

Dişi uğur böcekleri, bahar başından erken yaza kadar olan üç aylık dönemde 200 ile 1 000’den fazla yumurta bırakır. Yumurtlama yeri olarak avın bol bulunduğu yerler seçilir. Yumurtalar uğur böceğinin temel avı olan yaprak biti kolonilerinin çevresindeki, yaprak ve dalların korunaklı bölgelerine, küçük yığınlar halinde depolanır. Birçok uğur böceğinin yumurtasının görünümü yaklaşık 1 mm büyüklüğünde, krem, sarı ya da turuncu renkli iğ şekillidir. 
 

   

Uğur böceği larvaları minyatür bir timsaha benzer ve üç çift bacaklıdır.  Türe ve av çokluğuna bağlı olarak larvalar 1 mm. yaklaşık 1 cm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Uğur böceği 20-30 günü kapsayan larva  döneminde, dört farklı biçime bürünürek larva aşamasını tamamlar.  Uğur böceği larvası avlanmak için 12 m mesafeye kadar hareket edebilir.  Birçok uğur böceği türünün larvası sarı ya da turuncu bant veya benekli gri veya siyah renklidir. 


   

Uğur böceği pupa aşaması için karın kısmından bir yaprak veya başka bir yüzüye tutunur ve göreceli olarak eylemsiz kalır. Pupa koyu renkli ya da sarı-turuncu renklidir. Sıcaklığa ve türe bağlı olarak pupa aşaması 3 günden 12 güne kadar sürebilir. Pupa aşamasıyla son biçimini alan uğur böceği  erişkin hale gelir çiftleşir. Çiftleşen uğur böceği mevsime bağlı olarak av aramaya ya da kış uykusu hazırlıklarına başlar. Uğur böcekleri bir kaç aydan bir yıla kadar yaşayabilir.

 

 

0