Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-18T15:10:02+03:00
Dişlerde Renk Bozukluğu  

Diş rengindeki değişiklikler dış yüzeyde biriken pigmentlere bağlı olarak eksojen kaynaklı olabileceği gibi dişin iç yapısındaki patolojik  değişikliklere bağlı olarak intrinsik faktörlerden de kaynaklanabilmektedir.

Eksojen Kaynaklı Diş Rengi Değişiklikleri:

*Bakteriyel kaynaklı boyalar:Kromojenik bakteriler dişe yeşil,siyahımsı kahve rengi veya oranj renge boyayabilir

*Plağa Bağlı Renk Değişiklikleri:dişlerin üzerinde oluşan plağa bağlı olarak dişler siyahımsı kahve rengi görünümündedir.Bakterilerin tükürük içindeki ferrik sülfit ve demir ile etkileşimleri sonucu dişler bu renk almaktadır.

*Besinler:Kömür  yada fazlaca klorofil içeren bisküvi ve mamalar dişi yeşil renge boyarlar.

*Diş Eti Kanamaları:Kanın içindeki hemoglobinin biliverdine  parçalanması sonucu dişin yeşil renge boyanmasıdır.

*İlaçlar:demir ve iyot içeren ilaçlar dişi siyaha,sülfit i,bakır-nitrat veya manganez içeren ilaçlar gri veya yeşile hatta kahve rengi siyaha boyayabilir..Özellikle genç yaşta kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotikler dişler etrafında siyah-sarı halkalanmaya neden olur ki bu değişimler kalıcıdır.
1 2 1
2012-10-18T15:39:39+03:00

Dişlerde Renk Bozukluğu  

Diş rengindeki değişiklikler dış yüzeyde biriken pigmentlere bağlı olarak eksojen kaynaklı olabileceği gibi dişin iç yapısındaki patolojik  değişikliklere bağlı olarak intrinsik faktörlerden de kaynaklanabilmektedir.Ve de eqer şahıs dişlerini fırçalayamayan kişilierde daha çok görülür

1 2 1