ödevim din dersinden ama burda din dersi yoktu bu yüzden türkçe yaptım

Kur'an-ı Kerim mealinden peygamberlerin gösterdiği mucizeleri ilişkin bir ayet meali bularak sınıfta okuyunuz ve bu olayın neden mucize sayıldığını açıklayınız diyo lütfen yardımcı olur musunuz şimdiden teşkürler

2

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-18T15:27:05+03:00
Şimdi ALLAH'ın; Peygamberimiz(sav)'e mucize vermediğini belirten ayetleri aktaralım:


"Eğer onların yüz çevirmesi sana ağır geldiyse haydi (yapabilirsen) yerin içine (inebileceğin) bir delik ya da göğe (çıkabileceğin) bir merdiven ara ki onlara bir mucize getiresin! ALLAH dileseydi elbette onları hidayet üzerinde toplardı. O halde cahillerden olma!" (En'am - 35)

"Hayır dediler (bu) karmakarışık hayallerdir; hayır onu uydurmuş; hayır o şairdir. (Eğer gerçekten peygamberse) öncekilerin (mucizelerle) gönderildikleri gibi o da bize bir mucize getirsin." (Enbiya - 5) "Bundan önce helak ettiğimiz hiçbir kent(halkı) inanmamıştı şimdi bunlar mı inanacaklar?" (Enbiya - 56)

"İnkar edenler "Rabbinden Muhammed'e bir mucize indirilmeli değil miydi?" derler. Sen ancak bir uyarıcısın ve her toplumun bir yol göstereni vardır." (Ra'd - 7)

"İnkar edenler "Rabbinden Muhammed'e bir mucize indirilmeli değil miydi?" derler. De ki: "Doğrusu ALLAH dileyeni saptırır kendisine yöneleni doğru yola iletir." (Ra'd - 27)

"Muhammed'e Rabbinden bir mucize indirilmeli değil mi?" diyorlar. De ki: "Görünmeyen ancak ALLAH'a aittir bekleyindoğrusu ben de sizinle beraber bekleyenlerdenim." (Yunus - 20)

"İnkarcılar: "Ona Rabbinden mucizeler indirilmesi gerekmez miydi?" derler. De ki: "Mucizeler ancak Rabbimin katındadır. Doğrusu ben sadece apaçık bir uyarıcıyım." (Ankebut - 50)

"Eğer kendisi ile dağların yürütüldüğü yahut arzın parçalandığı yahut ölülerin konuşturulduğu bir Kur'an olsaydı!... Hayır bütün işler ALLAH'a aittir insanlar hala anlamadılar mı ki ALLAH dileseydi bütün insanları doğru yola iletirdi? Yaptıkları işler yüzünden inkar edenlerin başlarına ani bela(lar) gelmeye devam edecek yahut yurtlarının yakınına konacak (yahut sen onların yurtlarının yakınına konacaksın) ALLAH'ın vaadi gelinceye kadar bu böyle sürüp gidecektir. ALLAH sözünden caymaz." (Ra'd - 31).

"Mucizeler göndermekten bizi alıkoyan husus öncekilerin onları yalanlamış olmasıdır. Semudlulara gözle görülebilen bir dişi deve vermiştik de ona zulmetmişlerdi. Oysa Biz mucizeleri yalnız korkutmak için göndeririz."(İsra -59)

Yukarıdaki ayetler Rasulullah (sav)'dan mucize rivayet edenleri yalancı çıkarmaktadır. Kuşkusuz mucizelerle ilgili haberlerin dayandırıldığı sahabeleri bu nitelemeden tenzih ederiz. Onların bu işle hiçbir biçimde ilgileri yoktur. Ne var ki yapılan rivayetlerin bir yerlere dayandırılması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı başta Rasulullah olmak üzere birçok sahabe adına yalanlar uydurulmuştur işin ilginç yanı temel kaynak olarak kabul edilen İslami eserlerde bu konu kabul görmüş ve pekiştirilmesi konusunda bir çok izahlar yapılmıştır. Haber baştan doğru kabul edilince onu sağlamlaştırmak ta Müslüman alimlere düşmüştür. Mucizenin olduğuna dair uydurulan rivayetlerin Kur'an'la sağlamasının yapılmamış olması iyi niyetli birçok kimseyi yanılgıya düşürmüştür işin başında uydurulan yalan fark edilmediğinden -iyi niyet yüzünden- sonra gelenler tarafından da kabul görmüş ve inancımızda tartışmasız bir şekilde yer etmiştir.

Ancak Müslümanların yeniden Kur'an'a yönelmeleri ve onu birinci kaynak olarak almaları inancımızda yer etmiş yanlışların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Din yeniden kaynağıyla buluşmuş bid'at ve hurafelerden arındırılmaya başlanmıştır.

Rasulullah'ın mucizelerine(!) Kur'an'dan delil olarak gösterilen ayetler mucizenin olduğunu baştan kabul eden zihniyetin ayetleri yanlış tevil etmesinden başka birşey değildir. Özellikle Kamer Suresi'nin l. ve 2. ayeti (ayın yarılması olayı) İsra Suresi'nin l. ayeti (Gece yürüyüşü/Mi'rac hadisesi) Necm Suresi'nin 7. ayetinden 20.ayetine kadarki ayetler (Peygamberin Sidretü-l Münteha'da ALLAH ile buluşması) İnşirah suresinin l. ayeti ( Peygamberin göğsünün yarılması olayı) Peygamberin mucizeleri olarak gösterilmektedir.

0
2012-10-18T15:27:11+03:00
Hz.Muhammed´in Mucizeleri:
1-Gökteki Ay´i ikiye bölmüs iki parca da Hira Dagi`nin iki yanina düsmüs.
2-Esek-katir arasi cennetten gelen bir hayvanla bir gece de Mekke´den Kudüs`e gitmis, ayni gece bir merdivenle yedi kat göge cikmis, ordan kendisine verilen bir ücan dösekle Allah`in yanina gitmis ve ayni gece Mekke`ye geri dönmüs.
3-Tükürükle agriyan gözleri iyilestirirmis.
4-Muhammed tuvalete disariya ciktiginda ona dulda olsunlar diye agaclar da onunla birlikte yürürmüs.
5-Uzun zamandir camide bulunan bir kütük onu camiden disari cikaracaklarinda, Muhammed´den ayrilmak istemeyen kütük inleyerek aglamaya baslamis.
6-Hubeydiye`de, susayan müslümanlarin susuzlugunu gidermek icin on parmagi on cesme olmus.
7-Duasiyla yiyecekler cogalirmis
8-Peygamberin bir düsmani ölünce toprak onu kabul etmemis, üc kere disariya firlatmis.
9-Gelecekte ne olacagini bilirmis

Kaynak: http://www.izafet.com/islam-ve-insan/12230-peygamberlerin-mucizeleri.html#ixzz29eXzryAI  
0