Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-18T17:19:13+03:00

Dost kara günde belli olur
açıklaması
Varlıklı, iyi, güzel ve mutlu günlerimizde bizimle dostluk kuran, arkadaşlık eden, yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde, etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır Bu ancak işlerimizin kötü gittiği, üzüntülerimizin arttığı, felâketlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, bizi kara günlerimizde de yalnız bırakmayan, sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır 

1 4 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-18T17:19:33+03:00

 dost kara günde belli olur atasözünün hikayesi 

Olmuş mu, olmamış mı? Geçmiş zamanlarda mı veya yakınlardamı? Şehirde mi ya da köyde mi? Bilmiyoruz,ama iki kardeş varmış. Birisi zengin mi zengin birisi çok fakirmiş. Fakir olanın tam yedi çocuğu varmış ve gece gündüz demeden çalışıp ailesini kıt kanaat geçindirirmiş. Zengin kardeş ise hiç çalışmıyormuş, fakat zevk sefa içinde yaşıyormuş. Yan gelip yatarak göbeğini büyütüyormuş. Bütün işleri  hizmetçileriyapıyormuş. Malı mülkü, koyunu çokmuş, fakat hiç çocuğu yokmuş. Bir çok arkadaşı varmış. Onları her zaman evine davet eder, yiyip içipeğlenirlermiş.

            Onun güzel mi güzel, tatlı sözlü, güler yüzlü ve zeki bir hanımı varmış. Kocasının, arkadaşlarını öz kardeşinden üstün tutmasından hoşlanmazmış, bu nedenle arkadaşlarına gösterdiği aşırı hürmetten rahatsızlık duyarmış.  Bir gün kocasına:

            - Arkadaşlarınla yiyip içmektense kardeşine yiyecek bir şeyler versen, ona yardım etsen, onu zor durumdan kurtarsan daha iyi olmaz mı? Bak ailesini geçindirmek, ellere muhtaç olmamak için gece gündüz demeden çalışıyor. Bizim kazancımızı ise huyunu suyunu bilmediğimiz insanlar yiyor, demiş. Bunun üzerine kocası:

            - O benim arkadaşlarımın dengi değil, demiş.

            Sonra hanımı tekrar:

            - Sen, hastalandığın zaman o arkadaşların sana arka çıkacaklar mı? Yanına gelirler mi? diye sormuş.

            Kocası da:

            - Tabi ki arka çıkarlar! Tabi ki gelirler, demiş.

            Bu cevabı alan kadın söz bulamamış kocasına söyleyecek. Kocasının arkadaşlarını ve kardeşini denemek için hemen hizmetçileriçağırıp:

            - Kocam sıtma hastalığına tutuldu, gidin kardeşine ve arkadaşlarına haber verin, demiş.

            Onlar da tez  gitmişler tez dönmüşler.

            Zengin kardeşin arkadaşları:

            - Bize hastalık bulaşır, deyip gelmemişler; ama fakir kardeşi, bu haberi duyar duymaz işini bırakmış, çocukları ve hanımıyla gelmiş. Bunun üzerine zengin kardeş  hiçbir şey söyleyememiş. Hanımı ise fakir kardeşin vefasına karşı besili bir koç kestirmiş, kayınına eltisine veçocuklara yedirmiş, artan eti de hediye etmiş. Fakir kardeş, kardeşlik vazifesini yaptıktan sonra evine dönmüş. O döndükten sonra zengin kardeşe:

            - Dost kara günde belli olur, demek kalmış.

1 5 1