Cevaplar

2015-11-30T17:24:00+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba 

İstiklal Marşı => Bizlerın bağımsızlığını,özgürlüğümüzü anlatan en iyi sembolıze eden varlıktır.Yazarı ise herkesın bildiği gibi Mehmet Akfif Ersoy'dur.

İsitıklal Marşı'nın doğuşu yanı nasıl yazıldığı şu şekıldedir=> Kurtuluş savaşı sırasında yenı doğan bebekler ölmeyecek ve yaşayacıktı.Herkes birbirini korumak için kendı canlarını feda etmişti..Mehmetçikler ,onlar bizlerın herşeyı,bizler için aç yatan,bizler için,uykusuz kalan Mehmetçikler..Hakkınız ödenmez asla..Ne yapsak ödeyemeyız..Bu dönemde Mehmet Akif'te vardı herşeyı görüyor,incelıyor ve gözlem yapıyordu..Ama o asla ümitsız değildı,hiç yılmadı biliyordu başaracağımızı çünkü inancımız tamdı! Biliyordu kımse bu milletın namusunu çiğnetmedığını ve çiğnetmeyeceğini! 

O bu vatanın kuşkusuz en iyi şairi ,yazarıydı.Ve onun için bu marşı yazmak kolaydı.Çünkü etrafında olan olaylar,savaşlar,ölümler,insanlar ona herşeyı yaşatıyordu..

İlk sözcuk oldu KORKMA .. 

Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz..Bu yol ki halk yoludur dönme bilmeyız..

İŞte o ilk sözcüğü bile bizi güçlendirmeye yetmıştı ..Bizi ayakta tutmaya yetmıştı..Sonra devamı geldı .. Yazılar geldıkçe anlamlar bizlerı yansıtıyordu..O kadar kı iyi gözlem yapmıştı..O kadar kı olayları yaşamış ve acı çekmişti..ama asla yılmamıştı.Asla ümidini kaybetmemişti..

Nihayet marş son şeklini almıştı 7 şubat 1921 tarıhınde maarife teslım edildi.Grüşmeler sonucunda şiirin 7 kıtası basıldı yanı yanınlandı.İstiklal marşının mısraları herkes tarafından gürce,korkmadan söylenıyordu.

Bu marş öyle bir marş olmuştu kı o zor anda,o en güçşüz olduğumuzu düşündüğümüz anda var olup var olmama düşüncesının geçtiği anda bizlerı yenıden bir hecesi ile hayata bağlamıştı..Bildiklerım bu kadardı umarım bu bilgiler işine yarar..

İyi Çalışmalar.


0