God has a way of allowing us to be in the right place at the right time.

I was walking down a dimly lit street late one evening when I heard muffled screams coming from behind a clump of bushes. Alarmed, I slowed down to listen, and panicked when I realized that what I was hearing were the unmistakable sounds of a struggle: heavy grunting, frantic scuffling, and tearing of fabric.

Only yards from where I stood, a woman was being attacked. Should I get involved? I was frightened for my own safety, and cursed myself for having suddenly decided to take a new route home that night. What if I became another statistic? Shouldn't I just run to the nearest phone and call the police?

Although it seemed an eternity, the deliberations in my head had taken only seconds, but already the girl's cries were growing weaker. I knew I had to act fast. How could I walk away from this? No, I finally resolved, I could not turn my back on the fate of this unknown woman, even if it meant risking my own life.

I am not a brave man, nor am I athletic. I don't know where I found the moral courage and physical strength -- but once I had finally resolved to help the girl, I became strangely transformed. I ran behind the bushes and pulled the assailant off the woman. Grappling, we fell to the ground, where we wrestled for a few minutes until the attacker jumped up and escaped.

Panting hard, I scrambled upright and approached the girl, who was crouched behind a tree, sobbing. In the darkness, I could barely see her outline, but I could certainly sense her trembling shock. Not wanting to frighten her further, I at first spoke to her from a distance. "It's okay," I said soothingly. "The man ran away. You're safe now." There was a long pause and then I heard the words, uttered in wonder, in amazement. "Dad, is that you?" And then, from behind the tree, out stepped my youngest daughter, Katherine.

TÜRKÇESİNİ İSTİYORUM


1

Cevaplar

2012-10-18T19:17:19+03:00

Tanrı bize doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlayan bir yolu vardır.

    Ben boğuk çığlıklar çalılar bir yığın arkadan gelen duyduğumda loş bir sokak geç bir akşam aşağı yürüyordum. Alarmlı, dinlemeye yavaşladı, ve ben ne işitme bir mücadelenin kusursuz sesler olduğunu fark edince paniğe kapıldı: grunting ağır, çılgın itişme ve kumaş yırtılma.

    Ben durup nerede sadece metre, bir kadın saldırıya ediliyordu. Ben yer almak mı? Ben kendi güvenliği için korkmuş, ve aniden o gece yeni bir rota eve almaya karar için kendimi lanetlenmiş. Ne başka bir istatistik olursam? Ben sadece en yakın telefona koşmak ve polisi aramamız gerekmez mi?

    Bir sonsuzluk gibi görünüyordu rağmen, kafamın içinde müzakerelere sadece birkaç saniye almıştı, ama zaten kızın çığlıkları zayıf büyüyen edildi. Ben hızlı hareket etmek olduğunu biliyordu. Bunu nasıl uzak yürüyebiliyordu? Hayır, ben nihayet çözüldü, ben kendi hayatımı riske anlamına gelse de, bu bilinmeyen kadının kaderi sırtımı olamazdı.

    Ben cesur bir adam değilim, ne de ben atletik değilim. Ben ahlaki cesaret ve fiziksel gücü nerede bulduğunu bilmiyorum - ama bir kere ben nihayet kıza yardım karar vermişlerdi, ben garip dönüştürüldü. Ben çalıların arkasına koştu ve kadın kapalı saldırganı çekti.Saldırgan ayağa fırladı ve kaçtı kadar bir kaç dakika için çekişti nerede boğuşuyor, biz, yere düştü.

    Zor nefes nefese, ben dik şifreli ve hıçkıra hıçkıra, bir ağacın arkasına çömelmiş kız yaklaştı.Karanlıkta, Onu çok az anahat görebiliyordu, ama kesinlikle titreyen şok hissedebiliyordu. Onu daha da korkutmak isteyen değil, ben ilk başta bir mesafeden onu konuştu. "Sorun değil," diyorum yatıştırıcı dedi. "Adam kaçtı. Artık güvendesin." Orada uzun bir sessizlik oldu ve sonra ben kelimeleri duydum, hayretle, hayranlıkla çıkardı. "Baba, sen misin?" Ve sonra, ağacın arkasından üzerinden benim küçük kızı Katherine attı.

0