Cevaplar

2013-04-16T18:49:57+03:00

Gerçek Dostluk Bu Günün birinde iki dost varmış her  ikiside çok iyimiş ama biri saf diğeri ise kurnaz ve açık gözlüymüş.Açık gözlü  olan dostun şirketi batmış ve dostundan para istemiş bana borç para verir misin  dostu nedemek sen benim en iyi dostumsun demiş ve bütün servetini vermiş.Aradan  günler geçmiş açık göz olan işelrini büyütmüş işlerinde ilerlemiş ve dostunun  yanına gitmiş senden birşey isticeğim senin nişanlının çok beğeniyorum bana onu  verir misin demiş saf olan o benim nişanlım ama sen benim en iyi dostumsun demiş ve veririm demiş ve vermiş.aradan aylar geçmiş bu saf olan sostun bir gün işleri  bozmuş ve dostunun yanına gitmiş ve ondan iş istemiş en iyi dostu ona iş vermemiş tabi bizim saf olan dostumuz biraz ezilip büzülmüş ve dışarı çıkmış yolda yaşlı bir adam oğlum çok hastayım bana şu reçetedeki ilaçları alır mısın  demiş ve cebindeki son para ile adamın ilaçları almış ertesi günü bir avukat dün  ilaçlarını aldınız yaşlı adam öldü ve tüm mal varlığını size buraktı demiş çocuk  yaşırmış ama bu serveti kabul etmiş çünküihtiyacı vardı buna. işlerini yoluna  koydu ve tam arkadaşının şirketinin karşısına bir ev aldı niyeti sadece en iyi  dostunu görebilmekti.birgün kapısına yaşlı bir teyze geldi oğlum çok acıktım  bana yemek verir misin dedi adamda teyze veririm ama bir şartla benim yanımda  çalışır mısın hem bana yardım edersin hemde karnın doyar teyze kabul eder aradan  3 sene geçer kadın ona oğlum artık senin evlenme çağın geldi artık sana bir eş lazım demiş çocuk bu duruma kabul etmiş tamam teyze tanıdığın biri varsa  evleneyim demiş kadın bizim orda çok iyi bir aile kızı var seni onunla başgöz  edelim demiş ve en iyi arkadaşına nikah davetisesinden bir tanede ona yollar.ve  düğün günü gelip çattığında çocuk mikrofonu eline alıp dostlar size bir  diyeceğim var günün birinde benm en iyi dostum varda bir gün işleri battı benden  para . istedi bütün mal varlığımı ona verdim benden nişanlımı istedi gözümü  kırpmadan ona verdim işlerim bozuldu yanına gittim iş istedim bana sana burda iş yok dedi ve diğer dost kapıdan içeri girdi misafirler size bir diyeceğim var  dedi işleim battı ondan borç para istedim verdei bende ona sonra parasını geri  verdim nişanlısını istedin çünkü nişanlısı ona göre bir kız değildi yolda  karşına bir adam çıktı ona parasını verdi o beim babamdı kapısa bi teyze gitti  ondan yemek istedi o benim annemdi evlenmek istedi evlenceği kızda benim kız  kardeşimdir şimdi siz söyleyin GERÇEK DOST KİMDİR..!

Kaynak http://www.nazlim.net/hikaye-hikayesi/dostluk-hikayeleri.html#ixzz2QdrftrIe

1 4 1
2013-04-16T18:50:46+03:00
Dost Biriktirmek 23.02.05 - 13:39

   Dostluk nedir?
   Herhalde bir gösteriş, birine, aynı cinse, kadınsan erkeğe, erkeksen kadına karşı kendini beğendirme çabası, bir moda, bir gelgeç ruh hali değil... Sempati.. İlgi.. Bağlılık.. Yüceltme.. Taçlandırma... Sorumluluk duyma.. Yürekten algılama. Bakışlarla anlaşma. Ses tonuyla destek verme. Kesintisiz ilişki..
   Kayıp olmaz, yitmez. Yoktan var olmaz bir duygu. Bunların hepsi biraraya gelip, zaman içinde gıdım gıdım birikerek dostluğun çimentosunu oluşturuyor. Gazetelerde okuyoruz. TV'lerde seyrediyoruz. Sağda, solda konuşmalarda adı geçiyor: Güzel yemek yeme dostu.. Edebiyat dostu. Türk Sanat Müziği dostu. Çocukların dostu.. Halkın dostu.. Dostluklar nasıl oluşuyor Unuttuk.. Bu hızlı kent hayatı dostluk duygusunu, aklımızdan aldı.. Yüreğimizden çaldı.
   Nasrettin Hoca bir Cuma günü camide cemaate namaz kıldırmak üzere ezan okunsun diye bekliyormuş. Bir adam gelmiş. "Hocam" demiş! "Eşeğimi yitirdim..." Hoca da adama; "Şu namazı kıldıralım, senin eşeğin çaresine bakarız" demiş. Hoca namazı kıldırmış, vaazını vermiş ve cemaate dönmüş: "İçinizde hiçbir dostuyla bir bardak çay içip saatlerce konuşmamış, dostuyla sekiz saatlik yürüyüşe çıkıp hiç konuşmadığı halde sıkılmadan yürüyüşünü tamamlamamış ve komşunun kızına kem gözle baktı diye dost bildiği arkadaşını arkadaşlıktan silmiş biri var mı?" diye sormuş. Arka sıralarda saf tutmus, sümsük tipli biri parmağını kaldırıp,"Ben varım Hocam." demiş. Hoca eşeğini yitiren adama dönmüş, "Al bu adamı git, bundan büyük eşek olur mu? Yitirdiğin eşeğin yerine kullanırsın" demiş.
   Dostun yoksa... Eşekten farkın ne? Olumsuz düşünür Sokrates'e öğrencileri sormuş: Dostluk nedir? Sokrates de onlara şu yanıtı vermiş; "Çocukluğumdan beri arzuladığım bir şey vardır. Kimi insan atları olsun ister... Kimi insan köpekleri. Kimisi altını, kimisi de şanı, şerefi; bense bir dostum olsun isterim..."
   İnsan biriktiren yaratık... Şan, şöhret biriktiriyor... Süper zenginse boğazda villa biriktiriyor. Tablo biriktiriyor. Repoda para kasalarda naftalin kokulu döviz, antika biriktiriyor. Gençse plak, kaset, cd biriktiriyor. Yorgun bir ihtiyarsa namaz niyaz biriktiriyor. Bazıları da Kuledibi'nde Çukurcuma'ya, Üsküdar'da Eskiciler Çarşısı'na, Unkapanı'nda Horhor'a gidip; antika lambalar, cam şişeler, eski koltuklar, tesbihler, tombaklar biriktiriyor. Alimse kitap biriktiriyor. Cahilse kin biriktiriyor. Dost biriktirmeyi içimizde kaç kişi deniyor? Evet, kabul ediyorum , insan birçok kişiyle beraber mükemmel dost olamaz, tıpkı aynı zamanda birçok kişiye aşık olamayacağı gibi... Fakat cinnete düştük. Dost biriktirmeyi unuttuk. İyi halt ettik.
1 4 1