Cevaplar

2012-10-18T21:47:48+03:00
  Haberlere abone ol| Eski sayfalara git | RSS  

"Bu Yasayla Özel Hayatın Gizliliği Yok Sayılıyor"

Yasadışı dinlemeler ve gazetecilerin bu yöndeki haberiyle ilgili yasada değişiklik öngören tasarı Meclis'e sevk edildi. Erinç, "Tasarı bu haliyle yasalaşırsa, özel hayatın gizliliği kalmayacak. Bundan en çok gazeteciler zarar görecek" dedi.

İstanbul - BİA Haber Merkezi 05 Nisan 2011, Salı  

"Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" isimli düzenleme, dün (4 Nisan) Adalet Komisyonu'nda kabul edilerek TBMM Genel Kurulu'na sevk edildi. Tasarıyla, özel hayatla ilgili bilgilerin haberleştirilmesi suç olmaktan çıkıyor.

Tasarı yasalaşırsa, bir internet sitesine yüklenen bütün özel bilgiler, özel hayatın gizliliği yasasının korumasından çıkacak ve basında yayınlanabilecek. Hukukçular, bu maddenin "kişilerin itibarsızlaştırılmasında kullanılacağını" ifade ediyor.

Tasarının, yasadışı dinlemelerin önlenmesi ve gazetecilerin soruşturmaları haberleştirmeleri nedeniyle ceza almasının engellenmesi amacıyla hazırlandığı açıklanmıştı.

Hakkında suç isnadı olmayanlar da dinlenecek

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) yasadışı dinlemelerle ve adil yargılamayı etkilemeyle ilgili maddelerinde değişiklik öngören tasarıda şu düzenlemeler yer alıyor:

* Tasarıyla özel hayata ilişkin görüntü veya seslerin ifşası, 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. Ancak ifşanın "hukuka aykırı yapılmaması halinde" ceza verilmeyecek.

* İstihbarat faaliyeti çerçevesinde, hakkında suç isnadı bulunmayan kişiler arasındaki telefon konuşmalarının dinlenmesi ve kayda alınmasının suç oluşturmayacak.

* Dinleme kayıtlarının, soruşturma sonunda iddianameye konularak kamuya açık hale getirilmesi suç olmaktan çıkıyor. Sanıkların özel hayata ilişkin konuşma ve bilgileri iddianameye girdikten sonra yayınlanması suç oluşturmayacak.

* Tasarıya göre, haberleşme ya da özel hayatın gizliliği ihlal edilerek elde edilen kayıt, bir kere ifşa edilmişse, sonradan haber yapılması suç oluşturmayacak. Yasadışı dinleme kaydı, seks kaseti ve benzeri yasadışı materyallerin tamamı, herhangi bir internet sitesine yüklendikten sonra haberleştirilebilecek.

1 4 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-18T21:47:53+03:00

dava durumunda geçersiz sayılır

1 5 1