Cevaplar

2012-10-18T22:30:33+03:00
El sanatlarının bazılarının yok olması vede daha az üretiliyor olmasının sebeplerinin en başında tabiki teknolojik ilerlemeler geliyor.

GELİSEN sanayileşmeyle birlikte el ile yapılan bir çok üretimin seri üretilmesinede olanak vermiştir.Bunun akabinde artan nüfus ile birlikte değişik meslek gruplarının ortaya çıkmasıda el sanatlarında azalmaya sebep olmuştur.çünki eskiden kuşaklar boyunca devam eden el sanatları genelde babadan oğula şeklinde devam etmiştir. el emeği ile üretilen değerlerin yerini makinaların ürettikleri alınca ekonomik olarakta gerekli değeri bulamayan el üretimi sanatsal ürünler üreticinin geçimini sağlayacak değeride bulamadığından; el sanatlarından uzaklaşıp makineleşmeye gidilmiştir.

El yapımı ürünlerin kalitesini hiç bir sanayi makinesinin yapamadığı herkesce bilinmesine rağmen,insanların alım gücüyle alakalı olarak sanayi üretimi ürünler tercih edilmektedir.bu da el sanatlarının gelecek nesiller tarafından tercih edilmemesine yol açmaktadır.ancak hobi olarak hala devam ettirenlerde varya dayapacak başka bir iş bilmediklerinden baba ya da dede mesleğini kültürümüze sahip çıkma adına devam ettirenlerde var.  0
2012-10-18T22:30:43+03:00

TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİ VE TALEP OLMAMASI EL SANATLARINI YOK ETMEKTE


0