Cevaplar

2012-10-18T22:33:04+03:00

Bir mektuba başlamak zaten en kötüsü… yazdığın kişinin gitmiş olması demek mektuba başlamak….
İlk defa telaşsız bir mektup yazıyorum... Yetişmesi gerekmiyor mesela önemli bir günden önce... Yâda adrese ulaşır mı acaba kaygısı yok… İlk defa benden bu kadar uzakta olan birine yazıyorum…Sana ilk defa yazıyorum.. Sana ilk defa bir mektup yazıyorum... Aslında çok yazdım lisede günlük diye kullandığım ‘Bütün Şiirleri’ kitabına… Ama bu sefer farklı işte…
Nasıl başlanır sana yazılan bir mektuba bilmiyorum ki… Sana yine seninle başlamalı en iyisi…

‘İçkiye benzer bir şey var bu havada
Kötü ediyor insanı kötü
Hele birde hasretlik oldu mu serde
Sevdiğin başka yerde sen başka yerde
Dertli ediyor insanı dertli…’

Şimdi senden zamansız bir uzaklıktayım… Oturup seninle ‘kış kıyamet’ Macar lokantasında oturmayı ne çok isterdim… Yazdıklarını,kızdıklarını,güldüklerini,öfkeni,sevincini konuşmayı ne çok isterdim…
Diyorsun ya hani;
‘Bakma fakirmişim, kimsesizmişim
-akşamüstü benim de sevdalar geçti başımdan’ diye..İşte o sevdaları konuşmak isterdim…Nedir derdim üstadım şu akşamüstünün güzelliği…İnsanı mahveden havalardan, degüstasyona gelmeyen şu vefasız Canan’dan konuşurduk..’yine dertli geçirdim şarkılarla türkülerle geceyi’ dediğin vakitleri konuşurduk.. 

Bak aslında en çok neyi merak ediyorum biliyor musun gerçekten Süheyla’ya vurulup hem de Elenie’yi öptün mü tramvayda… (: sen gittikten çok sonra bestelenen şiirlerinden biri de bu… Levent yüksel söylüyor. Bakma herkes Süheyla’ya vurulup elini öptüğünü düşünüyor ama seni bilenler biliyor merak etme onun Eleni olduğunu ... Sen bu devirlerde yaşıyor olsaydın eğer nasıl olurdu her şey çok merak ediyorum... Haberlerde sosyetenin çapkın şairi olarak geçerdin herhalde (:

Şiirlerin olay olurdu mesela..Bu aralar gündem pek karışık..Siyaset,ekonomi yeni seçilen bakanlar kurulu…Sarmaz sıkar seni..Sen dersin ki ;
‘Gün gelir alır başımı giderim
Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda’

Mesela bak bu şiirde bestelendi…Bu arada sen öldükten sonra çok meşhur oldun çok konuştular arkandan söylemedi deme…Saçmaladığını düşünenler yok değil..İstersen söylerim sana arkandan konuşulanları.. (:

Peki ya sen ister miydin benimle konuşmayı?Epeyce yaklaşıp anlatamadıklarını anlatır mıydın bana…Tarifsiz kederler içinde bir garip Orhan Veli, söylesene nelerden konuşurduk seninle..

Bu sana yazdığım ilk mektup ... Çok uzaklara ulaşılmaza yazdığım tek mektup…Böylesine zamansız bir uzaklığa yazılmış bir mektuba nasıl son verir ki insan ...
Kendine iyi bak diyemeyeceğim...Ya da acele cevap... Ellerinden öperim tanıdıklara selam da diyemeyeceğim...
Sana yazılanı yine seninle bitireyim… 
Hereke’den çıktım yola 
Selam verdim sağa sol
Haydi,benim bu dünyaya garip gelmiş şairim
Yolun açık ola!’
Sevgilerimle

1 5 1
2012-10-18T22:33:56+03:00

imini gurbet, kimini hasret, kimini bir aşk, kimini bir dert şair yapar derler ya, bizler de öyle birileriyiz. Beni şair yapan hem gurbet, hem hasret bir de Günebakan beldemiz insanları ve ahvalleri oldu.

Şiir yazmak kabiliyet işi erler, belki de öyledir ama çalışmak ve yılların birikimi de buna eşlik eder. Benim şiirmerakım okul yıllarından başlar. O yıllar da sadece derleyici ve okuyucu idik, genelde türküleri derler hatıra defteri oluşturur arkadaşlara mektup yazarken mutlak sonunda bir şiir eklemeyi unutmazdık. Bazen tekerlemelerle başladık mektuplara, hani bir varmış bir yokmuş ile başlar ya, aslında hayatın özetiydi bu kelime.. bir varız bir yokuz.

Şiirlerimin çoğunu 2008 ila 2010 yılları arasında yazdım. Bana göre şiir yazmak normal yazı yazmak gibi ama o anı yakalamak lazım. Konuyu belirleyip duygular toparlanınca gerisi çorap söküğü gibi gelmekte.

Şiirlerimin yaklaşık yarıdan fazlası mesleğimin imam hatip olması nedeniyle dini konuları içermektedir. Şahıslara ait şiirler bazen bir dosta bazen bir eşyaya bazen ağaca bazen e arabaya şiir yazdım. Son bölüme ise Günebakan beldemizle alakalı şiirlerimi koydum.

Şiirlerimizde sizlere bir şeyler anlatabildikse ne mutlu bize. Her şeyin hayırlara vesile olması dileğiyle, sizlerişiirlerimle baş başa bırakıyorum..

1 2 1