Cevaplar

2013-04-17T15:54:40+03:00

Uzay aracı ya da uzay gemisi, dünyanın yüzeyi ve atmosferi dışında, dış uzayda çalışmak üzere tasarlanmış araç. Uzay araçları insanlı ya da insansız olabilir. Bir uzay aracı haberleşme, dünyanın gözlemlenmesi, meteoroloji, gezegen keşfi, uzay turizmi ya da uzay savaşımı gibi görevler için yapılmış olabilir. Bu tabir aynı zamanda yapay uyduları tanımlamakta da kullanılır. 

44 3 44
2013-04-17T15:55:05+03:00

 

 

Uzay gemisi (Uzay mekiği) kim ne zaman icat etmiştir.

Uzay gemisi bir kişi tarafından icat edilmesi için çok büyüktü. Ve tasarımı, mali, teknik ve siyasi konularla ilgili bir dizi karışıklıktan oldukça fazla etkilenmişti.

NASA uzaya çıkmanın  yüksek maliyetlerini düşürmek amacıyla 1968 yılında mekiği geliştirmeye başladı. Uzay ajansı Lockheed Martin ve Kuzey Amerika Rockwell (daha sonra Rockwell International olan) gibi firmalar ile fikir geliştiren çalışmalar yapmaya başladı. İlk uzay mekiği tasarımları iddialıydı. Rockwell ilk aşamada bir Boeing 747 boyutunda olan tamamen yeniden kullanılabilen insanlı bir mekik önerdi. Bunun üzerinde daha küçük bir uzay mekiği aracı olacaktı. İlk aşama yeniden kullanım için geri uçmadan önce yüksek bir irtifaya aracı kaldıracaktı. Misyonunu tamamladığında, araç  yolun geri kalanını uzaya  ve yere doğru geleneksel bir istikamet doğrultusunda uçacaktı.

Bu plan, teknik, mali ve politik olarak çok iddialı olduğunu gösterdi. NASA 1970′lerin başlarında bütçesinde büyük kesintilerle karşı karşıya geldi, bu nedenle programı küçülttü. Bir DC-9 uçak boyutunda, iki adet yeniden kullanılabilir katı roket ateşleyicili ve  bir harcanabilir harici yakıt tanklı uzay aracı olan,bugün bildiğimiz uzay mekiği sistemi ortaya çıktı. 15 ile 60 ayaklı kargo bölmesi mekikten büyük uyduları ateşlemek için planlanan ABD Hava Kuvvetlerinin siyasi desteğini almak için bir uzlaşma oldu.

NASA uzay mekiğini icat etmiş olsa da, sistemin parçaları özel şirketler tarafından inşa edildi. Uydular Rockwell International,katı roket ateşleyicileri Morton Thiokol, ve harcanabilir tankları Martin Marietta tarafından inşa edildi.

NASA, uyduların küçük bir filosunun yılda 50 görev uçuşunun olabileceğini yani haftada kabaca bir kez havalanışın olacağının sözünü verdi. Ancak, uçuş oranı tek bir yıl içinde  dokuz görevin üzerine hiç yükselmedi. Uzay mekiği, bir uçak gibi uçmak için çok hassastı. Hazırlama, fırlatma, ve yenileme herkesin beklediğinden çok daha fazlaya mal oldu. Giderleri yukarı çeken binlerce işçiye ihtiyaç duyuluyordu.

2010 yılına kadar, her bir uzay mekiğinin uçuş maliyeti ortalama 775.000.000 $ idi. Tüm mekik programı için maliyetler enflasyon oranı hesaplanmadan toplam 113.700.000.000 $ olarak gerçekleşti. Bu, NASA’nın 1970′lerde vaat ettiği, uzaya ucuz, rutin bir erişimden oldukça uzaktaydı. Ajansın en iyi çabalarına rağmen, kendisi için belirlenen amaca ulaşamıyordu.

38 4 38