Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-10-20T14:32:03+03:00

Bilgisayar Sağlığımıza Zararlımı?
Her geçen gün yaşamımızda daha çok yer bulan bilgisayarlar, olumlu bir çok katkının yanı sıra, bir kısım sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Bu sorunlar oldukça yaygın olarak görülmekte, önemli işgücü ve ekonomik kayıplara neden olabilmektedir. Buna karşın alınacak bazı önlemlerle önemli ölçüde bu sorunlar azaltılabilecektir.
Amerika Birleşik Devletler (ABD) İş İstatistikleri Bürosu verilerine göre, bilgisayar kullanımına bağlı sağlık sorunları (yineleyen zorlayıcı travmalar-TZT) nedeniyle başvurular işle ilgili hastalıkların %64'ünü oluşturmakta, yıllık 20 milyar dolarlık harcama gerektirmekte, aynı zamanda iş veriminde düşüşlere neden olmaktadır.
Tüm dünyada bilgisayar kullanımı giderek yaygınlaşırken, bilgisayar kullanımının sağlık üzerine etkileri de sağlıkçıların gündemine girmeye başlamıştır. Bu sorunlar arasında göz ve kas iskelet sistemi sorunları önde gelirken, kişilik, sosyal ve ruhsal durum üzerine de etkileri olabileceği düşünülmektedir.
Oturma pozisyonlarından tutunda, klavyenin durduğu yere, ekranın parlaklığından, oturduğunuz sandalyeye kadar her şey önemlidir.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, son zamanlarda bilgisayar kullanımından dolayı rahatsızlanıp kliniklerine başvuran çocuk hasta sayısında önemli artışlar olduğunu söyledi. Yeşim Kirazlı, bilgisayarda oyun oynayan gelişim çağındaki çocuklarda gelişme bozuklukları meydana geldiğini belirtti. Kirazlı, "Son zamanlarda bilgisayar kullanımından dolayı rahatsızlanıp kliniğimize gelen çocuk hasta sayısı korkunç boyuta ulaştı. Her ay 20'yi aşkın çocuk tedavi olmak için kliniğimize başvuruyor."dedi.
Bilgisayarın çocukların gelişimi için iyi olduğunu, ancak çocukların saatlerce oyun oynamalarının onlarda kalıcı rahatsızlıklara neden olduğunu dile getiren Yeşim Kirazlı, şu bilgileri verdi: "Çocuklar eskiden hareketli oyunlar oynuyorlardı. Son zamanlarda bilgisayarın karşısında oturarak saatlerce oyun oynuyorlar. Hareket yapma yerine bilgisayarda uzun süre oyun oynamaları gelişme çağında oldukları için tepe kemik kitlesinin azalmasına yol açıyor. Bu da ileride kemiklerde kırılmalara sebep oluyor."

 

 

1 5 1
2012-10-20T14:37:48+03:00

- Bilgisayara uzun süre bakan kişilerde gözde kuruma ve batma meydana gelir.

- Bilgisayar ekranı gözleri yoran ışık yaydığından gözlerde yorulmalar görülür.

- Parlak ışığa maruz kalan gözlerde zaman içerisinde görme kayıpları yaşanır.

Göz- Uzun süre bilgisayar ekranına bakan kişilerde en çok rastlanan hastalıklardan biriside göz seğirmesidir. Bu durumu umursamayıp gözlerinizi yormaya devam etmeniz durumunda tedavi edilemez tiklerle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

- Bilgisayar başında oturan kişilerin göz kırpma sayılarında azalmalar yaşanmaktadır. Göz kırpması azalınca da gözyaşı üretimi azalır ve gözü koruyucu tabaka miktarı düşer. Bu nedenden dolayı göz iltihapları yaşayabilirsiniz.

Bu durumu hafife alayınız ve uzun süre bilgisayar başında oturmayınız. Eğer gözlük kullanıyorsanız bilgisayara oturduğunuz bu gözlükleri takmayı ihmal etmeyiniz. Hepinize sağlık kokan uzun bir yaşam dileriz.

1 4 1