Merhabalar davranış bilimleri öğrencisiyim istatistik,siyaset bilimlerine giriş,uluslararası ilişkiler ve halkla ilişkiler gibi bi çok ödevim var bana yardımcı olur musunuz ücretler nedir?ŞU anda en acili siyaset bilimlerine giriş ve istatistik ödevi benimle iletişime geçtiğinizde konularını ayrıntılı yazarım teşekkürler ...

Mail adresim: [email protected]

1

Cevaplar

2012-10-20T17:23:43+03:00
Siyaset bilimi Vikipedi, özgür ansiklopedi Atla: kullan, ara

Siyaset bilimi, politika bilimi ya da politoloji, siyasal teorileri ve siyasal teorilerin pratiklerini inceleyen, siyasal sistemler ve siyasal davranışlar alanıyla ilgilenen bir sosyal bilim alanıdır.

Siyaset bilimi geçmişte dar anlamda devlet ve iktidar kavramları üzerine araştırmalar yapmaktayken günümüzde, siyasal kararların tahlili, sosyal grupların karar ve etki ilişkilerindeki rolü, siyasal katılma, sosyal yapı ve iktidar ilişkisi, siyasal değişme ve gelişme gibi konuları da incelemektedir.

Çalışma alanları Karşılaştırmalı siyaset Siyasal kuramlar Uluslararası ilişkiler Siyasal ekonomi Toplum yönetimi Siyasal psikoloji Siyaset felsefesi İdeoloji teorisi Uluslararası İlişkiler Ana madde: Uluslararası ilişkiler

Uluslararası alanda faaliyet gösteren aktörler arasındaki ilişkileri inceleyen bilim dalı. Uluslararası ilişkiler bir bilim olarak 1919'da, Galler'in Aberystwyth kentinde doğmuş ve ilk yıllarında Britanya'da gelişmiştir. Bu dönemde disipline hakim ekol, idealizmdir. Savaş sonrası ağırlık merkezi A.B.D'ye kaymış, hakim paradigma da realizm olmuştur. 60'lardaki davranışsalcı devrimden etkilenen disiplin daha sonraları pek çok altdala ayrılmıştır. Günümüzde postmodern yaklaşım tarzının benimsenmesiyle uluslararası ilişkiler farklı bir boyut kazanmış, devletler politika üretirken bireysel açılımlara yer vermeye başlamıştır. Liberalizm ve neo-realizmden sonra konstrüktivizm, postyapısalcılık ve bağımlılık çalışmaları en önemli ekolleri ortaya çıkarmıştır. Ayrıca neur-gramsci okulda uluslararası ilişkiler kritik bir bakış açısıyla incelenmektedir.

1 4 1