Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-20T23:59:58+03:00

TÜRKİYE'DE   ORGANİK TARIM  UYGULAMALARI

Türkiye'de Organik Tarım uygulamaları, 1985 yılında  Avrupa ithalatçılarının talebi doğrultusunda organik İzmir üzümü (sultana) yetiştiriciliği ile başlamış ve daha sonra organik incir ve kayısı üretimine geçilmiştir. Organik ürünlerin üretimi, ürün çeşidinin yetiştiği bölgeye göre değişmekle birlikte, Ege Bölgesi başta olmak üzere  Akdeniz Bölgesi, Karadeniz, İç Anadolu ve  Doğu Anadolu   bölgelerinde yaygın olarak yapmaktadırlar. Türkiye′deki organik ürünler, tahıllar, kurutulmuş meyveler, taze veya işlenmiş sebze ve meyveler, baklagiller, fındık, baharatlar, aromatik bitkiler,  çay ve bitkisel çaylar, yumurta, endüstri bitkileri ve çeşitli işlenmiş ürünlerden oluşmaktadır. İşlenmiş ürünlerin bazıları, zeytinyağı, bal, süt, dondurulmuş sebze ve meyveler ile konsantre meyve sularıdır.

TÜRKİYE'DE ORGANİK ÜRETİM ALANLARININ DAĞILIMI (Ha.)

 

Türkiye' de, 2005 yılı için üretici sayısı, 9.427 ; üretim alanı, 175.073 ha.; üretim miktarı, 289.082 ton; ürün çeşidi 200 adet ham ürün 300 adet işlenmiş üründür. Ülkemiz daha az kirlenmiş topraklara sahip olması nedeniyle, organik tarımsal üretim açısından önemli üstünlüklere sahip olmasına rağmen dünya pazarlarında da düşük paya  sahiptir. Organik ürünlerin iç pazarda pazarlanması, süpermarketlerde, hipermarketlerde ve perakende satış mağazalarında (doğal ürün ve organik ürün dükkanlarında) ayrı bölümlerdeki raflarda olmaktadır. Son yıllarda iç pazarda organik ürün payı artmasına rağmen bu oran % 1-2' dir.

                                       ORGANİK ÜRÜNLER  VE  ÜRETİLDİKLERİ ÜLKELER

Ürün Adı

Dünya'da üretilen  organik  tarım ürünleri

Türkiye'de üretilen organik tarım ürünleri

Bitkisel Ürünler

Yaş meyve ve sebzeler Kuru ve sert kabuklu meyveler Hububatlar Bakliyatlar Yağlı tohumlar Baharatlar Tıbbi ve aromatik bitkiler Yaş meyve ve sebzeler Kuru ve sert kabuklu meyveler Bakliyatlar Hububatlar Yağlı tohumlar Baharatlar Tıbbi ve aromatik bitkiler

İşlenmiş Ürünler

Dondurulmuş gıdalar Zeytinyağı Şarap Çorbalar Şeker ve şekerli ürünler Un ve unlu mamuller Bebek  mamaları Diyet ürünleri Gıda katkı maddeleri Soslar Dondurulmuş gıdalar Zeytinyağı Ekmek Un ve unlu mamuller Şarap

 

Hayvansal  Ürünler

Süt Yumurta Su ürünleri Yağlar Et ürünleri Bal Peynir Süt Yumurta Yağlar Bal

 

İçecekler

Bira, şarap, meyve suları Kahve, çay Diğer alkollü ve alkolsüz içecekler Meyve suları Gül suyu Gülyağı Reçeller

 

Türkiye'de organik bitkisel üretim yıllar içinde artış göstermektedir. Organik bitkisel ürünler daha çok kurutularak ya da dondurularak yurt dışına ihraç edilmekte ya da iç pazarda tüketilmektedir. Türkiye  organik tarımsal üretimde kültüre alınan bitkilerin yanı sıra doğada kendiliğinden yetişen kuşburnu, böğürtlen, ahududu, kekik gibi ürünlerin toplanması ve organik olarak değerlendirilmesi açısından da  büyük potansiyele sahiptir. Dünya Çevre Koruma Örgütü halen kullanılmakta olan yabancı ot ilaçlarının % 60' nın, mantar öldürücü ilaçların % 90' nın, böcek öldürücü ilaçların %30'nun kanser yapıcı madde içerdiğini ve her yıl 1 milyon kişinin tarımsal ilaç kullanımından zehirlendiğini bildirmiştir.

9 3 9
2012-10-21T00:00:10+03:00

Ege Bölgesi başta olmak üzere  Akdeniz Bölgesi, Karadeniz, İç Anadolu ve  Doğu Anadolu bölgelerinde yaygın olarak yapmaktadırlar.

12 4 12