Cevaplar

  • IKE
  • Topluluk Yöneticisi
2015-11-26T23:56:09+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Edebiyat tarihi alanında çalışma yapmış isimler: mehmet fuad köprülü, ahmet hamdi tanpınar ve vasfi mahir kocatürk.

bunlardan mehmet fuad köprülü, edebiyat tarihi alanında akademik ve gerçek anlamda ilk çalışmaları yapan kişidir. ayrıca türkiyat enstitüsü'nün kurucusudur. edebiyatımızın türlü alanlarında çalışmalar yapan köprülü, avrupa bilim kuruluna seçilen ilk Türk üyedir. edebiyat tarihimizi bilimsel kurallarla incelemiştir. batılı anlayışla, Türkçülük akımı doğrultusunda; Türk edebiyatı, Türk tarihi, Türk dili, Türk musikisi, Türk sanatı, Türk hukuku ve Türk iktisadı üzerine çalışmalar yapmıştır.

ahmet hamdi tanpınar ise, tanzimatla edebiyatımıza giren yeni türler ve türlerin sosyal açıdan Osmanlıdaki etkilerini araştırmıştır.

vasfi mahir kocatürk ise hazırladığı antolojiler, edebiyat incelemeleri ve lise ders kitaplarıyla ünlüdür. ayrıca 7 meşalecilerden biridir.

kısaca bu üç isim edbiyat tarihimize yön vermiş ve bu alanda çok değerli çalışmalar yapmış edebiyatçılarımızdır.
4 4 4