Cevaplar

2016-11-10T20:55:59+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba,
Karbonhidratlar canlıların yapısına katılan ve enerji metabolizmasında grev alan organik bileşiklerdir. Yapılarında karbon, hidrojen ve oksijen elementi bulunur. Bütün canlı hücrelerde bulunurlar. Büyük molekül halindeki karbonhidratlar küçük moleküllere parçalanarak enerji üretilir. 
Karbonhidratların yapıtaşları monosakkaritlerdir. Monosakkaritler basit karbonhidratlar ya da basit şekerler olarak da bilinir. Daha küçük moleküllere ayrıştırılamazlar. 6 karbonlu olan glikoz, fruktoz ve galaktoz monosakkaritlerdir. 

Monosakkaritler glkozit bağı ile bağlanarak disakkaritleri ve polisakkaritleri oluştururlar. Disakkaritler çift şekerler olarak da bilinir ve yalnızca iki molekül monosakkaritin birleşiminden oluşur. 
Bu disakkaritler,
glikoz + glikoz = maltoz
glikoz + fruktoz = sakkaroz 
glikoz + galaktoz = laktozdur. 
Polisakkaritler çok sayıda monosakkaritin birleşiminden oluşan polimerlerdir. 
Yine disakkaritlerde olduğu gibi polisakkaritlerde de glikoz monomerleri glikozit bağı ile bağlanarak polimer hale gelir. Suda çözünmezler. 
Polisakkaritler 2 den fazla glikozun birleşimiyle oluşan KİTİN, SELÜLOZ, GLİKOJEN VE NİŞASTADIR. Bunlara kompleks şekerler de denir. Aralarındaki tek fark glikoz monomerlerinin sayısı ve bağlanma biçimidir. 
GLİKOJEN, bir depo polisakkarittir. Karaciğerde ve kaslarda depolanabilir. 
SELÜLOZ, bitkisel polisakkarittir. Ayrıca depo polisakkarit olarak bilinir. Bitkilerde hücre çeperinin yapısına katılır. 
KİTİN, hayvanlarda böceklerin dış iskeletini oluşturur. Yapısal polisakkarit sınıfına girer. Bağlanış biçiminden dolayı oldukça sert bir yapıdadır.
NİŞASTA, bitkilerde depo polisakkarittir. Bir çok tahılda karbonhidratlar nişasta şeklinde depolanır. 
Kolay gelsin, başarılar.

1 5 1