Cevaplar

2012-10-21T16:31:06+03:00

ÖĞRENME NEDİR?

İnsanı diğer canlılardan farklı kılan en önemli özellik, yeni deneyimler kazanabilmesi yani her an öğrenmesi ve öğrendiklerinin uygulamasıdır.

 

Öğrenmek; yeni deneyimlerle hayatı yaşanabilir bir hale getirmek ve yeni bakış açılan kazanmaktır.

Öğrenmenin en önemli faydalan; kişiliğinizi güçlendirmesi, kendinize güven duymanızı sağlaması, takdir ve   hayranlık  uyandırması   ve   meslek  hayatınızda   başarıyı   beraberinde   getirmesidir.

Öğrenmede İsteklilik

Eğer okul öncesi çocuklan gözlersek, onlann yeni şeyler öğrenmede hiçbir güçlük çekmediklerini fark ederiz. Çünkü çocuk sadece ilgilendiği şeyi bilmek ister ve bu bilgiyi oyun yoluyla elde eder. Çocuk için öğrenmek yaşamak demektir. Anlamak ilişki kurmak demektir. Bir şeyin size anlamsız gelmesi, o şeyle ilişki kuramadığınızı gösterir. Eğer sık sık kendinize “Bu şeyleri niye öğreniyorum, ne anlamı var?” diye soruyorsanız, henüz bilgiyle ilişki kuramamışsınızdır. Bu durumda yapılacak iş, öğrenmeye karşı tutumunuzu değiştirmektir. Öğrenmeye karşı yaklaşımınızı değiştirmektir. Öğrenmeye karşı isteksizliğinizi, öğrendiğiniz her bilgiyi sizin için anlamlı hale getirerek kırabilirsiniz.

1 5 1
2012-10-21T16:32:44+03:00

Öğrenmenin birçok tanımı olmakla birlikte en geniş anlamda öğrenme; deneyimler, eğitim ve öğretim sonucu davranışta meydana gelen kalıcı değişiklik olarak tanımlanabilir.

1 1 1