Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-21T17:55:48+03:00

Uzun zamandır güncellemediğimiz "nasıl çalışır" türü rehberlerimize devam ediyoruz. Yakında ekran kartı nasıl çalışır (ya da ekran kartında ne nedir?) tipi rehberimizi de yenileyeceğiz. Bu rehberde ise çeşitli anakartları örnek olarak gösterip, anakartlar üzerinde görebileceğiniz çeşitli bileşenlerden bahsedeceğiz. Anakartların doğası gereği oldukça uzun olabilecek bu yazıyı sizi çok sıkmadan ve kafanızı karıştırmadan bitirmeye çalışacağız. Bu arada tabii verdiğimiz bileşenlerde aramanızı önerdiğimiz özelliklerden de bahsedeceğiz.

 

Yonga seti, Kuzey Köprüsü, Güney Köprüsü

Yonga seti, yonga takımı, yonga kümesi gibi isimlerle görmüş olabileceğiniz bu bileşen, anakart üzerine takacağınız bileşenler arasında köprü görevi görmek ve bazı denetleyicileri taşımak gibi işlevlere sahiptir. Aslında yonga seti bir anakartın kalbini oluşturur ve anakartların türü de (gayrıresmi olarak) genellikle yonga seti ile anılır. Örneğin:

P67 anakart: Intel P67 yonga setine sahip bir anakart. 
X58 anakart
: Intel X58 yonga setine sahip anakart 
890FX anakart
: AMD 890FX yonga setine sahip anakart

Yonga seti tabiri birden fazla yonga olması gerektiğini çağrıştırabilir ama durum her zaman bu değildir. Geleneksel olarak Yonga Seti, Kuzey ve Güney Köprüleri'ni tanımlamakla birlikte bugün özellikle Intel'in hemen hemen tüm güncel işlemcileri geleneksel olarak yonga setine dahil olan Kuzey Köprüsü işlevlerini işlemciye dahil etmişlerdir. Dolayısıyla bu anakartlarda "yonga seti" olarak iki değil, sadece bir yonga da bulunabilir.

Çift yongadan oluşan yonga setlerinin bileşenleri Kuzey Köprüsü ve Güney Köprüsüdür. Bu bileşenler güncel anakartlarda soğutucu metal bloklar yardımıyla soğutulur. Aşağıdaki anakartın üzerinden kuzey ve güney köprülerinin soğutucularını söktük.


Bu fotoğrafta üst tarafta gördüğünüz kırmızıyla işaretlenmiş yonga kuzey köprüsü yongası. Geleneksel olarak Kuzey köprüsü bir tarafından ekran kartı, işlemci ve belleklere bağlanırken diğer tarafından da güney köprüsüne bağlanır. Eğer anakartınızda bir kuzey köprüsü varsa bu aynı zamanda ekran kartına PCIe veriyolu hatlarını da sağlıyordur.

0
2012-10-21T18:16:47+03:00

12..............................................................

0