Cevaplar

2012-10-21T19:00:16+03:00
Başlığın diğer anlamları için Julius Caesar (anlam ayrımı) sayfasına bakınız. Jül SezarRoma Cumhuriyeti DiktatörüJül Sezar büstü Hüküm süresi Ekim, MÖ 49–15 Mart MÖ 44 Önce gelen Lucius Cornelius Sulla (Roma Cumhuriyeti diktatörü olarak ) Sonra gelen Augustus (Roma İmparatoruolarak) Tam adı Gaius Julius Caesar Doğum tarihi 12 Temmuz MÖ 100 - MÖ 102 Doğum yeri Roma Ölüm tarihi 15 Mart MÖ 44 (56 yaşında) Ölüm yeri Roma Eş Cornelia Cinna minor MÖ 84–MÖ 68
Pompeia MÖ 68–MÖ 63
Calpurnia Pisonis MÖ 59–MÖ 44
Kleopatra VII (resmi eşi olmamasına rağmen ilişkileri ve ortak bir çocukları olmuştur.) Hanedan Julio-Claudian Hanedanı Babası Gaius Julius Caesar Annesi Aurelia Cotta Çocukları Julia Caesaris(MÖ 85/84–54)
Caesarion (MÖ 47–30)
Augustus Caesar (MÖ 63 - M.S. 14 Sezarın MÖ 44'de evlat edindiği büyük yeğenidir)

Jül Sezar (Latince: Gaius Julius Caesar, okunuşu: Gayus Yulius Kaysar), 12 TemmuzMÖ 100[1] – 15 Mart MÖ 44), Romalı askerî ve politik lider. Aynı zamanda iyi bir hatip ve güçlü bir yazar olan Sezar, dünya tarihinin en etkili insanlarından birisi olarak kabul edilir. Eylemleriyle Roma Cumhuriyeti'nin Roma İmparatorluğu'na dönüşmesinde kritik bir rol oynamıştır.

Roma Senatosundaki optimates kliğine mensup muhalifleri Marcus Porcius Cato veMarcus Calpurnius Bibulus'a karşı, populares kliğine mensup bir politikacı kimliğiyle,Marcus Licinius Crassus ve Gnaeus Pompeius Magnus'la birlikte gayri resmi olarak Roma politik yaşamına birkaç yıllığına yön verecek olan birinci üçlü yönetimi kurdu. Galya'yı fethederek Roma topraklarını Atlas Okyanusu'na kadar genişletti ve aynı zamanda MÖ 55 yılında Britanya'nın Romalılarca ilk işgalini gerçekleştirdi. Triumvirliğin yıkılmasıyla birlikte Pompey ve Senato ile arası açıldı. MÖ 49 yılında Lejyonlarının başında Rubicon nehrini geçmesiyle başlayan iç savaş sonucu Roma dünyasının tartışmasız hâkimi haline geldi.

Hükümetin kontrolünü ele almasının ardından, Roma toplumu ve yönetimini kapsayan geniş bir reform hamlesi başlattı. Hayat boyu diktatör (dictator perpetuus) ilan edildi ve Cumhuriyet bürokrasisini ağır biçimde merkezîleştirdi. Ancak Sezar'ın eski arkadaşlarındanMarcus Junius Brutus'un önderliğindeki, Cumhuriyeti eski işleyişine kavuşturmayı hayal eden bir grup senatör tarafından 15 Mart MÖ 44 tarihinde öldürüldü. Suikastın ardından başlayan yeni bir iç savaş, vârisi Gaius Octavianus'un Roma dünyası üzerinde baskın bir otokratik güç haline gelmesine yol açtı. Sezar, suikastten iki yıl sonra, MÖ 42 yılında Senato tarafından resmen kutsanarak Roma tanrılarından biri ilan edildi.

Sezar'ın hayatı hakkındaki bilgilerin çoğu, askerî seferlerini anlattığı, kendisi tarafından yazılmış olan "Yorumlar" (Commentarii) adlı hatıralarından ve Cicero gibi politik rakiplerinin mektup ve söylevlerinden, Sallustius'un tarihsel yazılarından ve Catullus'un şiirleri gibi çağdaşı kaynaklardan elde edilmiştir. Hayatına dair pek çok ayrıntılı bilgi sonraki yüzyıllarda yaşamış olan Appian, Suetonius, Plutarch, Cassius Dio ve Strabo gibi tarihçiler tarafından aktarılmıştır.

1 1 1
2012-10-21T19:09:46+03:00

 

  Gitmek istiyordum gitme diyordun
Beni karanlığa itme diyordun
Eşkiya kalbime hükmediyordun
Herkesten farkındım sen bilmiyordun

Sen beni üzüyor incitiyordun
Ben sana kırgındım sen bilmiyordun
Kalbimi kırıyor acıtıyordun
Ben sana dargındım sen bilmiyordun

Sen benim uykumu kahreden korkum
Sen zehir zemberek sen zehir zakkum
Sen benim cezamdın ben sana mahkum
Ben sana sürgündüm sen bilmiyordun

Sen yangın çıkarır ben söndürürdüm
Sevmesem dünyanı ters döndürürdüm
Seni sürüm sürüm süründürürdüm
Ben senin korkundum sen bilmiyordun

Sen bana günahtın sen bana yasak
Helale uzaktı düştüğüm tuzak
Ben sana tutkundum ben sana tutsak
Ben sana sürgündüm sen bilmiyordun

Bir yavuz hırsızdın dikleniyordun
Sustukça sabrıma yükleniyordun
Sen hiç beklemiyor bekleniyordun
Ben sana yorgundum sen bilmiyordun

Sen benim uykumu kahreden korkum
Sen zehir zemberek sen zehir zakkum
Sen benim cezamdın ben sana mahkum
Ben sana sürgündüm sen bilmiyordun   Cemal Safi  
1 1 1