Cevaplar

2012-10-21T19:17:56+03:00

bölünerek üreme olabilir miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

0
En İyi Cevap!
2012-10-21T19:18:30+03:00

Eşeysiz Üreme ve Çeşitleri

Bir canlıdan döllenme olmaksızın yeni bireylerin oluşturmasına denir. Eşeysiz üremenin temelinde mitoz bölünmeye dayanır.

Eşeysiz üreyen canlılarda kalıtsal çeşitliliğe sebep olan tek etmen mutasyondur.

Eşeysiz üreyen canlıların çoğunda zaman zaman eşeyli üremede görülür.eşeysiz üreme, bölünme, tomurcuklanma,sporlu üreme ve vejatatif üreme gibi çeşitlere ayrılır.

A-Bölünerek üreme

Tek hücrelilerde görülür(Bakteriler ve protistalar) Belirli bir büyüklüğe ulaşınca bölünür. Mitoz meydana gelir Birey sayısı 2,4,6…. Gibi geometrik bir artış gösterir. Çok hızlı gerçekleşir Örn:Parmecium,amip,euglena vb.

B-Tomurcuklanarak üreme

Ana canlının bir kısmında hücre bölünmesi ile tomurcuk şeklinde bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıtı zamanla gelişerek yeni birey oluşur. Bazen yeni birey canlıdan ayrılmaz o zaman da kolonin halinde yaşamlarını sürdürürler. Bire mayası,süngerler,sölentereler,Gözyaşı bitkisi gibi canlılarda görülür Oluşan yeni canlı biri süre sonra ana canlıdan ayrılıp bağımsız canlı olabilir Örn:Sünger,hidra,Gözyaşı bitkisi vb.

C-Sporla üreme

Spor adı verilen özel üreme hücreleri ile gerçekleşir Olumsuz koşullara dayanıklı özel üreme hücreleridir Sporlar sporozooalar,mantarlar ve çiçeksiz bitkilerde görülür Sporlar haploid canlılarda(alglerde vb.)mitozla, diploid canlılarda bitkilerde mayozla oluşur. Sporlar döllenmeden gelişerek yeni canlılar oluşturur Üç değişik özellikte spor vardır Endospor:Bakterilerde Ekzospor:Mantarlarda Zoospor:Alglerde

Not:Endospor üremede rol almaz.
D-Vegetatif üreme

Ana canlının vücudundan ayrılan bir parçanın eksiklerini tamamlayarak yeri bir canlı haline gelmesi şeklinde görülür Planaria,deniz yıldızları vb. omurgasızlarla,çiçekli bitkilerde görülür Rejenarasyon yeteneği yüksek canlılarda görülür.Vegetatif üremenin tercih edilme nedenleri Hızlı üreme şeklidir Karakterlerin korunmasını sağlar Tohumla üreme yeteneği olmayan bitkilerde üremeyi sağlar.


1 5 1