Cevaplar

2012-10-21T19:34:55+03:00

Yapılan araştırmalar sonucunda çocukların çoğunda diş çürüğüne rastlanmıştır. Diş çürümesine ağızdaki bakteriler neden olur. Bakterilerin yanında diş çürümesine neden olan diğer öğeler, diş aralarında kalan besin artıkları ile duyarlı bir diş yüzeyidir. Dişlerin çürümesine neden olan besinler özellikle karbonhidratlı diğer bir ifadeyle şekerli yiyeceklerdir.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-21T19:36:22+03:00
Ağız ve Diş Sağlığı Nedir?   Beyaz dişler, kişiye her zaman özgüven katar. Doğuştan beyaz dişlere sahip olsak da zamanla dış etkenlere bağlı olarak (çay, kahve, sigara, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi) dişlerde renk değişikliği oluşabilir. Beslenmeye bağlı bu faktörlerin dışında ya da beraberinde dişe bağlı hastalıklar (çürükler, diş enfeksiyonları, eskimiş dolgular) da dişte renk değişimine sebep olur. Bazı dişler ise zaten doğuştan koyu renklidir. Doğuştan koyu dişler genetik nedenlerle oluşabileceği gibi, daimi diş minelerinin çene kemiği içinde oluşum döneminde çocuğun geçirmiş olduğu ateşli hastalıklar, kullandığı antibiyotikler, ya da aşırı flor kullanımına bağlı da gelişebilir.

Kesici diş mineleri bebeğin ilk süt dişleri ağızda görülmeye başladığı dönemde kemik içinde oluşmaya başlar ve 3-4 yaşlarında artık oluşumunu tamamlamış olur. Küçük azı ve köpek diş mineleri ise 1-6 yaşları arsında kemik içi oluşumunu sürdürür. Bu dönemler çok önemlidir. Ancak kimi zaman çocuğun doğal olarak genel sağlığı için diş renklenmeleri göz ardı edilebilir. İleriki dönemlerde koyu renkli oluşmuş dişler bile beyazlığa sonradan kavuşabilir.1 1 1