Cevaplar

2012-10-21T20:23:21+03:00

1- Canlıların özürlerinin giderilmesini sağlamak.
 2- İnsandan insana ya da hayvandan insana doku ve organ naklinin yapılması. 
 • Domuza insan geni nakledilerek domuzun insanlarınki ile aynı organlara sahip olması ve bu organların insanlara nakledilmesi amaçlanmaktadır.
 3- Canlıdan canlıya veya hücreden hücreye gen naklinin yapılması ile ya da genlerde yapılan değişiklikler sonucu yeni canlı türlerinin ve üstün özellikli canlıların elde edilmesi.
 4- Canlıların sahip oldukları özelliklerin geliştirilmesini sağlamak.
 • Daha verimli ve dayanıklı hayvan ve bitki türlerinin ve ürünlerinin elde edilmesi.
 • Sebze ve meyve tohumlarının genleri oynanarak daha dayanıklı, daha verimli ve besin gücü daha yüksek olan ve daha hızlı büyüyebilen bitkilerin yetiştirilmesi.
 • Zararlı böceklere karşı dirençli bitkiler elde edilmesi. Böylelikle tarımda kullanılan böcek öldürücü ilaçlara gerek kalmamaktadır.
 • Mikroplara ve böceklere karşı dirençli olacak şekilde geliştirilmiş bitki çeşitlerinin oluşturulması. 
 5- Canlıların ömürlerinin uzatılmasını sağlamak. 
 • Sirke sineğinin genleri değiştirilerek ömürleri uzatılabildi. Ömür uzunluğunu belirleyen genlerin değiştirilmesiyle ömürlerin uzatılması amaçlanmakta).
 6- Bedensel ve kalıtsal hastalıklarının tedavi edilmesini sağlamak.
 • İnsanlarda cüceliğe sebep olan büyüme hormonunun eksikliğinin giderilmesi. Büyüme hormonu eksikliğini gidermek için büyüme hormonunu sentezleyen gen, bir bakteriye aktarılarak, bakterinin bu hormonu üretmesi sağlanabilmektedir.
 • Kanser, AİDS, şeker, yüksek–hiper–tansiyon, renk körlüğü, hemofili gibi. DNA’daki gen dizilişinin bilinmesi ile bu hastalıkların ne zaman ortaya çıkacağı bilinebilir ve hastalık genleri çıkarılarak canlı hastalıklardan kurtulabilir.
 7- İnsanların hastalıklardan korunmasının sağlanması.
 • Antibiyotikler, hormonlar gibi kimyasal maddelerin üretiminde kullanılmak üzere bazı bitkilerin genetik yapısı değiştirilmektedir. 
 8- Alkolizm, madde bağımlılığı, suça yatkınlık gibi sorunların, insanın genetik yapısının değiştirilmesi ile ortadan kaldırılmaya çalışılması.
 9- DNA parmak izinin çıkartılmasını ve kullanılmasını sağlamak.
 10- Genetik kopyalama (klonlama) yapılmasını sağlamak.
 11- Gen tedavisi uygulamasının yapılmasını sağlamak. 
 12- Endüstri ve tarımda, bitki ve hayvan ıslahının (iyileştirilmesinin) sağlanması.
 13- Yapay döllenme yapılması.
 14- Vücut dışında döllenme (tüp bebek) yapılması.
 15- İnsan zekâsının geliştirilmesi ve daha zeki nesillerin yetiştirilmesi.
 16- Yeni ekolojik enerji kaynaklarının elde edilmesi.
 17- Çevre kirliliğine yol açan maddelerin belirlenmesi ve yok edilmesi (ekoloji ile ilgili).
 18- Kimyasal ve biyolojik silahlar ve savaşlara karşı konulması.
 19- Canlı vücudu için gerekli olan protein, vitamin ve hormonların ucuz, kolay ve fazla miktarda üretilmesi.
 20- İnsanın genetik şifresinin çözümlenmesi.
 

1 5 1
2012-10-21T20:23:30+03:00

Genetik mühendisliği, hızla gelişen, birçok sorulara cevap vermenin yanında yine birçok soruyu da beraberinde getiren çağımızın en önemli interdisipliner teknolojilerinden biridir. Genetik mühendisliğini ben internete benzetiyorum. İyiye kullanıldığında yararlı kötüye kullanıldığında ise birçok zarara yol açan bir teknoloji... Hangi yönlerden zararlı? Şu anda dünyanın büyük bir kısmıda bu teknolojiyi geliştirmenin ve kullanmanın yanında en çok da zararları üzerinde düşününülüyor. Etik açıdan, ahlakı açıdan ve yasal açıdan bir çok sorunu beraberinde getiriyor. (Siz bunları artırabilirsiniz)
Bilimsel yönden benim açımdan en büyük sorun ise deneylerde ki zorluk sanırım. Örneğin bir organizmanın hücrelerini parçalıyorsunuz, içindeki DNA'yı izole ediyorsunuz, kesiyorsunuz yapıştırıyorsunuz. İyi hoş güzel de siz bunların hiçbirini gözle göremiyorsunuz. Bütün işlemler bir deney tüpünün içerisinde gerçekleşiyor. Siz onları yalnızca hayal ediyorsunuz ve daha önceki tecrübelere güvenerek biraz da olsa rahatlıyorsunuz. Tabi bu yönden ilgi çekici de gelebiliyor insana. 
Bu başlıktaki amacım ise genetik mühendisliğini bir de sizlerin değerlendirmesini istememdir. Farklı düşüncelerin hem bana hem de konuyu ziyaret eden tüm üyelerimize göremedikleri yönleri göstereceğini düşünüyorum.

1 5 1