Cevaplar

2012-10-21T20:34:25+03:00

ısı alarak bharlasır ve gaz hale geçer ısı vererek donar ve buz haline geçer

 

1 1 1
2012-10-21T20:34:41+03:00
Gaz halindeki bir maddenin sıvı hale geçmesine YOĞUŞMA denir.

                  Kar kışın yağar. Yağmur ise daha çok ilkbahar mevsiminde yağar.
Yeryüzündeki sular buharlaşarak bulutları oluşturur. Bulutlar zamanla bu ağırlıklarını taşıyamaz hale gelirler ve yeryüzüne; yağmur, kar, dolu olarak düşerler.
Güneş suları buharlaştırdığı için hava olaylarında doğrudan bir etkisi vardır.. . . . . . . . . . .   HAVA OLAYLARI sıcak ve soğuk havanın karşılaşması neticesinde meydana gelir. Buz dolabından çıkarılan su şişesinin buharlı halinin sıvı hale gelmesi örnek olarak söyleyebiliriz. Hiç yorum yok:   25 Ağustos 2008 Pazartesi Kar Oluşumu   Bulutların çok soğuk hava katmanıyla karşılaştığında bulutu oluşturan küçük tanecikler su damlacıkları haline gelmeden küçük buz kristallerine dönüşmesiyle oluşur. Hiç yorum yok:   Dolu Oluşumu   Bulutların bazen çok soğuk hava katmanına rastlamasıyla su damlacıklarının bir kısmı donar. Rüzgarın etkisiyle yukarı aşağı savrularak büyür. Gittikçe ağırlaşarak yeryüzüne düşer. Hiç yorum yok:   Sis Oluşumu   Bol su buharı taşıyan nemli hava yeryüzüne yakın yerlerde küçük su damlacık şeklinde asılı kalmasıyla oluşur. Hiç yorum yok:   Çiğ Oluşumu   Havanın açık ve durgun olduğu gecelerde, havadaki su buharının soğuk cisimler üzerinde su damlacıkları biçimde yoğuşmasıdır. İlkbahar ve yaz aylarında görülür. Hiç yorum yok:   Kırağı Oluşumu   Çok soğuk zeminler üzerindeki yoğuşmanın buz kristalleri şeklinde olmasıdır. Kırağının oluşabilmesi için havanın açık ve durgun olması gerekir. Hiç yorum yok:   Su Döngüsü  
Yeryüzü suları, Güneş’in etkisiyle buharlaşarak yükselir ve bulutları oluflturur. Bulutlardaki su damlacıkları havanın sıcaklığına göre yağmur, kar ya da dolu olarak tekrar yeryüzüne iner. Suyun hâl değiştirerek yeryüzü ile atmosfer arasındaki bu dolanımına su döngüsü denir.

Yeryüzünden buharlaşan su, yağışlarla geri döner. Bu sayede doğadaki su dengesi korunur. Toprağa sızan suların bir kısmı yer altı sularına karışır.
Suyun buharlaşması ve yağışlarla geri dönmesi mevsimlere göre değişiklik gösterir. Yaz mevsimlerinde buharlaşma fazla olduğu için yüzey sularındaki su miktarı azalır.
Bahar mevsiminde ise karların erimesi ve yağmurların çok yağmasıyla akarsular ve akarsuların döküldüğü deniz ve göllerin su seviyeleri yükselir.
Su döngüsünün gerçekleşmesini sağlayan enerji Güneş’ten gelir. Su döngüsünün gerçekleşmesi için buharlaşmanın meydana gelmesi gerekir. Güneş, yeryüzündeki suyu buharlaştırarak su döngüsünün devamını sağlar.
Hiç yorum yok:   Enerji Kaynağımız Güneş   Güneş, yeryüzünün ısı ve ışık kaynağıdır. Yağmur, kar, dolu, rüzgâr vb. hava olayları Güneş’in ısı etkisiyle gerçekleşir. Evleri, iş yerlerini ısıtmak için kullandığımız kömür, fuel-oil vb. yakıtlar, taşıtların çalışlmasını sağlayan petrol ürünleri Güneş’in etkisiyle oluşmuştur. Biz bu maddelerde depolanmış Güneş enerjisini kullanırız. Yel değirmenlerinde, barajlarda elektrik üretilmesini sağlayan enerjilerin kaynağı da Güneş’tir. Bitkiler, güneş ışığını kullanarak besin üretir.
Vücudumuz için gerekli olan enerjiyi besinlerden alırız. Dolayısıyla yediğimiz bu besinlerdeki enerjinin kaynağı da Güneş’tir.
Yeryüzündeki bütün enerjilerin kaynağı Güneş’tir


Güneş Enerjisinden Nasıl Yararlanırız?
Birçok enerjinin kaynağı olan Güneş’in enerjisi, etrafa ışınlarla yayılır. Güneş’in yaydığı enerjinin çok az bir kısmı Dünya’mıza ulaşır. Güneş ışınlar her cisimde farklı ısınma meydana getirir. Koyu renkli cisimler, açık renkli cisimlerden daha çok ısınır. Bu nedenle kışın koyu, yazın açık renkli
giysiler giyeriz. Koyu renkler güneş ışınlarını emer ve bizi daha çok ısıtır.
Günümüzde güneş enerjisinden yararlanmak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Güneş enerjisinden çoğunlukla ısıtma amacı ile yararlanılır. Ülkemizde de çok yaygın kullanılan güneş panelleri güneş ışınlarıyla ısıyı toplar. En çok sıcak su elde etmek için kullanılır. Bu düzeneklerde olduğu gibi güneş enerjisi ısı enerjisine dönüşlür. Güneş enerjisinden elektrik elde
etmek için kullanılan güneş pilleri birçok cihazın çalıştırılmasnda ucuz enerji sağlar. Hesap
makinesi, saat, fotoğraf makinesi ve uzay araçlarında güneş pilleri kullanılır.
Güney Amerika’da yiyeceklerin pişirilmesinde güneş fırınları kullanılır. Güneş enerjisi ısı
enerjisine dönüştüğü için ısınan fırında yiyecekler pişer.
Hiç yorum yok:   Ana Sayfa Kaydol: Kayıtlar (Atom) Blog Arşivi ▼  2008 (8) ▼  Ağustos (8) Enerji Kaynağımız Güneş Su Döngüsü Kırağı Oluşumu Çiğ Oluşumu Sis Oluşumu Dolu Oluşumu Kar Oluşumu SU HALDEN HALE GİRER Hakkımda Atilla ERDOĞAN Cengiz Topel İlköğretim OkuluProfilimin tamamını görüntüle    
1 1 1