Cevaplar

2012-10-21T22:31:17+03:00

simge de diyebilirz simgenin anlamını bulursun artıık

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-21T22:51:00+03:00

Levha: Dünya'nın yüzeyi kesintisizmiş gibi görünmesine rağmen, dev boyuttaki birbirine geçen parçalardan oluşmaktadır. Bu parçaların her birine levha denir.

 

Yerkabuğunu oluşturan okyanus ve kıta parçaları (ki bunlara "levha" diyoruz), bir gölün üzerine serpiştirilmiş sallar gibi birbirlerine çarparlar, birbirlerinin altına girerler veya birbirlerine sürtünüp, sıyırarak hareket ederler. Hareket hızları, yılda 3 cm ila 15 cm arasındadır.

DÜNYAMIZI OLUŞTURAN ANA LEVHALAR

Avrasya levhası, Afrika levhası, Arap Levhası, Kuzey Amerika Levhası, Güney Amerika Levhası Hindistan Levhası, Antarktika Levhası, Avustralya Levhası, Pasifik Levhası,  Nazaka( Naska) Levhası, Filipin Levhası, Kokos levhası, Karayip Levhası, Skotya Levhası gibi.
            

 

Not: Dünya üzerindeki volkanik alanlarla; deprem bölgeleri, fay hatları, genç kıvrım dağları ve sıcak su kaynakları arasında bir paralellik vardır. Bu alanların çoğu Kıta veya levha sınırlarında yer alır. Genç sıradağlar, Volkanlar, volkanik ada yayları, Okyanus ortası sırtları, Büyük trans form faylar, grabenler, sıcak su kaynakları, deprem zonlarının hemen hepsi bu hatlardadır. Sebebi bu alanlarda yer kabuğunun hareket halinde olmasıdır.

1 2 1