Kınalı Hasan

Çanakkale savaşları sırasında cepheye devamlı gencecik, pırıl pırıl insanlar yağmıştır. Bu gencecik çocuklar savaşa gitmeden evvel kısa bir eğitimden geçer,sonra cepheye giderlerdi. yeni erleri denetleyen komutan sırrı bey,genç er hasanın saçındaki kınayı görüp ona takılır.

-Hiç erkek adam saçına kına yakar mı?

-bilmiyorum komutanım anam yakmıştır!

genç adam gerçekten de anasının neden saçına kına yaktığını bilmez. Anasına bir mektup yazarak neden böyle bir şey yapma ihtiyacı duyduğunu sorar.

anasının cevabı çok duygusaldır.

-oğlum,aslanım:sen bu yaşa gelene kadar bu vatanın ekmeğini yedin,suyunu içtin. artık bu vatana borcunu ödeme vakti geldi.sen babanın,benim,kardeşlerinin bu vatana bir kurbanısın. oğlum söyel kumandanına bizim buralarda kurbanlık diye ayrılan koyunlar kınalanır. ben de seni evlatlarımın arasından kurban adadım,onun için saçını kınaladım.

ne yazık ki kınalı hasan mektubu komutanına okuyamadan girdiği çatışmada yaralanmış ve kurtulamamıştır. kınalı hasanı defnetmeden evvel üzerindekiler alınmış, cebinden anasının mektubu da çıkmıştır.

gelelim soruya...

1. yukarıdaki metinde türklerde vatan sevgisi ile ilgili hangi özellikler vurgulanmaktadır?

2.kültürel özelliklerin bilinmesi tarihi olayların açıklanmasına nasıl bir etki sağlar?

benim için çok önemli lütfen doğru cevaplayın

2

Cevaplar

2012-10-22T14:09:33+03:00

ASKERLER ASKERE GİTMEDEN EVVEL ONLARI SEVEN ANNESİ BABASI VE BAŞKA KİŞİLER ONU SEVDİĞİNİ BELLİ ETMEK İCİN KINA YAKAR FAKAT BU SADECE EGE YORESİNE AİTTİR 

0
En İyi Cevap!
2012-10-22T14:09:44+03:00

ASKERLER ASKERE GİTMEDEN EVVEL ONLARI SEVEN ANNESİ BABASI VE BAŞKA KİŞİLER ONU SEVDİĞİNİ BELLİ ETMEK İCİN KINA YAKAR FAKAT BU SADECE EGE YORESİNE AİTTİR 

   
2 5 2