Cevaplar

2012-10-22T14:13:58+03:00

29 Ekim 1923’de Mustafa Kemal ATATÜRK cumhuriyetin ilan etmesi ile birlikte her yıl ülkemiz de ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetin de kutlanır. Cumhuriyetin ilanı ile birlik de daha layık ve medeniyetler seviyesin de daha muasır bir yer edinmemiz sağlanmıştır. Bu gün bu ekonomik güce, bu özgürlüklere ve bu rejime sahip olduğumuz için kurucumuz Mustafa Kemal ATATÜRK’ e minnet duyarız.

29 Ekim 1933’de Mustafa Kemal ATATÜRK Ankara hipodromun da halka sesleniş konuşması yapmıştır ve bir nutuk okumuştur. Bu 10. yıl Nutku da ülkemizin bu yıllara nasıl geldiğini, kurtuluş savaşın da verdiğimiz o amansız ve ölümcül mücadelenin nasıl zaferle sonuçlandırıldığına ve Yüce TÜRK milletinin Cumhuriyeti daha ileri nasıl taşıyabileceği ile ilgili bilgiler yer almaktaydı. Onun yanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün tek isteği kendisin den sonra da yükselmeye ve medeniyetler seviyesin de kendisine yer edinmiş bir millet oluşturmaktı. Bu yüzden  10. Yıl Nutku da ileriye dönük bilgiler ve cümlelere de yer verdi. Bunu en güzel şu cümleler ile anlarız herhalde

‘’ Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.
Ne mutlu Türk’üm diyene!

Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1933, Ankara ‘’

Biz her yıl 29 Ekim de Cumhuriyetin ilan edilmesini büyük coşkular ve fener alayları ile kutlarız, stadyumlar da oyunlar ve şenlikler düzenleriz. Atamızı kabrinde ziyaret ederek ona her yıl bu büyük bayram için teşekkürlerimizi iletiriz. Her yıl bu büyük Cumhuriyeti daha ileri götürmek için çalışmalar yaparız. Yenileniriz, gelişiriz, güçleniriz ve en önemlisi daima benliğimizi ve birbirimize duyduğumuz tutkuyu koruyarak ilerleriz. Çünkü bizi biz yapan ve o amansız cephelerden galip çıkmamızı sağlayan en büyük şey birbirimize ve bu vatana duyduğumuz o tarifsiz ve eşsiz tutkuydu.

Şimdi gözlerimizi arşa dikmiş, ellerimizi gökyüzüne yöneltmiş daha ilerisi ve iyisi için onun bize emanet ettiği Türkiye ile yol alıyoruz. Her türlü zorluğa, saldırıya ve ihanete rağmen.

böyle bir şey olurmu ? :)

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-22T14:14:30+03:00


Onun yalnız bir çıkış değil, varış değil, tükenmez bir koşu olduğunu kavramak önemli. Atatürk'ü kavramak onun devrimlerini anlamak ve sahip çıkmakla mümkündür.

Atatürk istilalar önledi.Saldırganlıklar yendi.Saltanatları dört bir yana savurdu. Yurdunun ordusu mağlup düşmüştü,galip etti.Devleti yıkılmıştı,devlet kurdu...İdaresi bozulmuştu;düzgün etti...Kurduğu devlette hakimiyet milletin oldu.Milletin adı devletin adı oldu...

Yurdunda eğitim çapraşıktı;öğretim şaşırtıcı!..Tek ölçüye getirdi...Ruhlar medreselerde küfleniyordu,kapılarını örttü.

Yurdunun erkekleri fes giyiyordu;üzerine kimi beyaz,kimi yeşil sarık doluyordu... Milliyetlerini alacalı bezlerde sanır olmuşlardı!Beğenmedi şapka giydirdi...Anlattı ki baş kılığı dünya işidir,ahiret işi değil...Medeniyette dünya işi başka iştir,iç inancı başka...Politika ile biri ötekine işleyemez.

Yazı sağdan sola yazılırdı;öğrenimi güçtü...Beğenmedi.Soldan sağa yazdı ve yazdırdı,her ileri millet gibi...

Anaların,kız kardeşlerin yüzleri siyah peçeliydi,bahtları çarşaf gibi karaydı...Çileleri çoktu,hakları az...Beğenmedi.Yüzlerini açtı,ak etti. Hakta onlara erkeklerle eşitlik sağladı, bahtlarını ak etti...

Milletinin dili üçüzlü gibi olmuştu...Beğenmedi.Arındırdı,bir etti.

Tarlaları kara saban sürüyordu;toprak gereğince işlenmiyordu...Eziyeti çoktu;vergisi çok,verimi az!Beğenmedi .Sürümü tekerlekli pulluğa,işler makineye,bol verime yöneltti...

Yollar uzundu,yapımları kötü,kağnılar yavaş...Beğenmedi.Yolları demir etti,gidişleri hızlı...

El tezgahı dokumaya,yel değirmeni öğütmeye yetmiyordu...Beğenmedi.Fabrika ve fabrika kurdu.

Ayrılıklar istemedi,birlikler kurdu.Eskilikler,gerilikler istemedi;yenilikler,ilerilikler kurdu...

Dövüş istemedi;barış kurdu.Düşmanlık istemedi;dostluk kurdu:Kuzey'le,Güney'le,

Doğu ile,Batı ile...

Düşüklüğü sevmezdi;güçlü oldu.Haksızlığı sevmezdi;hak gözetti.Hiçbir devlete haksızlık etmedi.Kendi devletini en büyük devletten asla aşağı görmedi.Kendi milletini hiçbir an dünyanın en onurlu milletinden asla geri,asla güçsüz görmedi,göstermedi.

Ruhlar uyardı,gözler açtı...Bahtsız milletlere baht yolu açtı.Dünyaya örnek gösterdi.İnsanlığa ders verdi.

Bütün bunları öğrendikten sonra diyoruz ki: Rahat uyu Atam,izindeyiz!

1 1 1