Cevaplar

2012-10-22T15:44:54+03:00

göllerdeki akars. sular buharlaşır gökyüzünde yoğuşma olur bulutlar oluşur yağmurlar yağar tekrar ve tekra :) devam eder 

0
2012-10-22T15:45:05+03:00

Suyun yeryüzünde, buharlasma, yagis, yeraltina süzülme, kaynak ve akarsu olarak tekrar çikma, bir göl veya denize akma vs gibi hareketlerine su döngüsü denir.
Su döngüsünü harekete geçiren günes, okyanuslardaki suyu isitir, isinan su da atmosfere buharlasir. Yükselen hava akimlari, su buharini atmosfer içinde yukariya kadar tasir, orada bulunan daha soguk hava bulutlar içinde yogunlasmaya sebep olur. Hava akimlari, bulutlari dünya çevresinde hareket ettirir, bulut zerreleri bir araya gelerek, büyürler ve yagis olarak yeryüzüne inerler. Bazi yagislar, kar olarak dünyaya geri döner ve donmus su kütleleri halinde binlerce yil kalabilecek olan buz tepeleri ve buzullar seklinde birikebilir. Iliman iklimlerde ilkbahar geldiginde çogu zaman kar örtüleri erir ve eriyen su, erimis kar olarak toprak yüzeyinde akisa geçer ve bazen de sellere sebep olur. Yagisin çogu okyanuslara ya da topraga düserek yerçekiminin etkisiyle yüzey akisi olarak akar. Akisin bir kismi vadilerdeki nehirlere karisir ve buradan da nehirler vasitasiyla okyanuslara dogru hareket eder. Yüzey akislari ve yeralti kaynakli sular tatli su olarak göllerde ve nehirlerde toplanir. Bütün yüzey akislari nehirlere ulasmaz. Akisin çogu sizarak yer altina geçer. Bu suyun, bir kismi yüzeye yakin kalir ve yeralti suyu bosaltimi olarak tekrar yüzeydeki su kütlelerine katilir. Bazi yeralti sulari yer yüzeyinde bulduklari açikliklardan tatli su kaynaklari olarak tekrar ortaya çikarlar. Sig yeralti suyu, bitki kökleri tarafindan alinir ve yaprak yüzeyinden terlemeyle atmosfere geri döner. Yeraltina sizan suyun bir kismi daha derinlere gider ve çok uzun zaman süresince büyük miktarda tatli suyu depolayabilen akiferleri (suyla doymus yeralti materyali)’ besler. Zamanla bu su da hareket eder ve bir kismi su döngüsünün basladigi ve bittigi okyanuslara karisir.

0