Cevaplar

En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-22T17:46:39+03:00

arap baharı( suriye, cezayir tunus gibi ülkelerin demokrasiye geçmesi) bir de ekonomik kriz

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-22T17:48:31+03:00
Ergenekon davası; Ümraniye'de geçen yıl ele geçirilen patlayıcılarla ilgili başlatılan süreç ''Ergenekon'' soruşturması olarak devam etti. İstanbul'da görevlendirilen savcıların yürüttüğü çalışmalara ilişkin iddianamenin ''Ergenekon terör örgütü'' kapsamında hazırlandığı açıklandı.

 

Baş örtüsü yasası;
Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliği ile bu süreçteki tartışmalar da uzun süre gündemde kaldı.

Ak parti'ye kapatma davası;
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, 14 Martta ''laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği'' iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açmasıyla başlayan süreç, 2008 boyunca tartışılan konuların başında yer aldı. İddianamede, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 71 kişi için siyasi yasak istendi.

 

Terörle mücadele sürdü; Terörle mücadele bu yıl da aralıksız sürdürüldü. Bu kapsamda ülke sınırlarında yürütülen operasyonlar Irak'ın kuzeyine yönelik hava ve kara harekatlarıyla devam etti, çok sayıda terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Siyayasette ki gelişmeler; Siyaset dünyasında bu yıl yaşanan gelişmeler de gündemde kalan konular arasındaydı.

 

Görev değişiklikleri; Yüksek Askeri Şura'da, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yaş haddinden emekli olması nedeniyle boşalan Genelkurmay Başkanlığına Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ getirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanlığına ise Orgeneral Avni Atila Işık atandı.
Osman Arslan'dan boşalan Yargıtay Başkanlığına Hasan Gerçeker, Sumru Çörtoğlu'dan boşalan Danıştay Başkanlığına ise Mustafa Birden seçildi.

Almanya da'ki denezi feneri davası; Almanya'da görülen ''Deniz Feneri e.V'' davasında Türkiye bağlantılı iddialar da uzun süre gündemde kaldı. RTÜK Başkanı Zahid Akman, dava sürecinde kendisine yöneltilen suçlamaları yalanladı.Çalışma hayatından; Emeklilikte SSK kapsamında çalışanlarda aranan prim ödeme gün sayısını 7200'e çıkaran, kadın ve erkeklerde emeklilik yaşını 2048 yılında da 65'e yükselten 5754 sayılı ''Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' çalışma hayatında tartışma yaratan düzenleme oldu.1 5 1