Cevaplar

2012-10-22T17:57:05+03:00
  İklim Değişikliğinin Küresel Etkileri Nelerdir?

Küresel ısınmanın devam etmesi ve sıcaklıkların Sanayi Devrimi öncesi seviyenin 2oC veya üstüne çıkması, tehlikeli ve geri dönüşü olmayan etkiler yaratacak. Bu etkilerden bazıları şunlar:

Hava koşullarında değişim: Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde artan kasırga ve fırtınalar, deniz seviyesindeki yükselmeye bağlı sel ve taşkınlar yaşanırken, bazı bölgelerde de uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme artacak. Örneğin, kıyı bölgelerinde yağış miktarı artarken, iç bölgelerde sıcak havanın etkisiyle kuraklık baş gösterecek, yangınlar çoğalacak. Bu yüzden hava sıcaklıkları da bölgelere göre büyük farklar gösterecek ve bu durumun tahmin edilemeyecek kadar karmaşık sonuçları olacak.

Ekosistemlere etkileri: Küresel ısınmaya bağlı olarak kış sıcaklıkları artıyor, ilkbahar erken geliyor, sonbahar gecikiyor, hayvanların göç dönemleri değişiyor. Kısacası iklimler değişiyor. İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri azalma ya da tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Yeryüzünde yaşayan türlerin yüzde 35’i, toplamda bir milyondan fazla tür, 2050’ye kadar yok olma tehlikesi altında. Özellikle Güney Afrika’daki Cape bölgesi gibi pek çok nadir ekosistem ve onların barındırdığı türlerin kaybolması gündeme gelecek. Kuzey Akdeniz’de ise örneğin 3.6◦C oranında küresel ısınma, bitkilerin yüzde 50’sinin kaybına yol açacak. Bu durum İspanya ve Fransa’da bitki türlerinin yüzde 80 oranında kaybına neden olabilir.

Gıda sıkıntısı: Isınma sonucu Afrika’da ve diğer yerlerde daha sık kuraklık yaşanacak. Bu yüzden, buharlaşmadaki artış sebebiyle, tropikal bölgelerden ılıman orta enlemlere kadar uzanan bölgelerdeki tahıl hasatında genel bir düşüş yaşanacak.

Su sıkıntısı: Sıcaklığın artmasıyla birlikte küresel ölçekte yaşanacak su sıkıntıları sonucunda üç milyardan fazla insan risk altında olacak. Erime sularının kaybı, örneğin yalnızca Hindistan’da 500 milyon insan için ve sulama alanlarının yüzde 37’si için su sıkıntısına neden olacak.

Sağlık sorunları: Küresel ısınma insan sağlığını da doğrudan etkiliyor. Bilimadamları iklim değişikliklerinin kalp ve solunum yolu rahatsızlıklarını, bulaşıcı ve alerjik hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde. Dünya çapında üç yüz milyon insan, sıtma ve benzeri hastalık riskiyle karşı karşıya kalacak. Ayrıca 2020 yılına kadar, kısmen sıcaklık artışından kaynaklanan stres nedeniyle, özellikle da düşük gelirli ülkelerde ishal ve kötü beslenme nedeniyle, sağlık harcamaları ikiye katlanacak.

Sosyoekonomik sorunlar: Sıcaklık artışının yaratacağı sosyoekonomik sorunlar, gayri safi yurtiçi hasılada birkaç puanlık kayıplara neden olacak.
 

0
En İyi Cevap!
2012-10-22T17:57:05+03:00

küresel ısınma bir başlangıçtır.dünyadaki ısısal farklılıklar iklim değişikliklerine sebep olur. yani iklim değişimi sonuç dur.

1 5 1